2024. szeptember 28., szombat

Édes és finom is

Megjelent a dinnye a piacokon

Megérkezett az igazi nyár, és vele együtt a sokak által kedvelt csemege, a dinnye is. Az édes, piros és lédús termések ideje az augusztus, ám az elmúlt években, főleg a modern termesztési technológiák fejlődése miatt, már korábban is szüretelhetik az egész családnak örömet szerző gyümölcsöt. Ellátogattunk Kis Torma András noszai növénytermesztőhöz, aki lapunknak elmondta, hogy a piaci igények is nagyban befolyásolják a dinnye termesztési időpontját.
– Mára megváltozott minden. Régen nem volt vízcsepegtető rendszer, és nem palántáról ültették el ezt a növényt, hanem magról, szabadföldbe. Most viszont palántáljuk, és az a fontos, hogy minél hamarabb tudjunk szüretelni, és minél nagyobb mennyiséget. Többfajta dinnyét termesztünk, van háromféle görögdinnyénk, a hagyományos csíkoson kívül fekete héjú, illetve tigriscsíkozású, azaz világoszöld alapon sötétzöld csíkos, citromsárga húsú. A másik fajta a sárgadinnye, ennek két típusát termesztjük, az ananászt és a kantalupot, azaz a sárga húsút. Jelenleg nagyon jó állapotban vannak, ám a kiemelten magas hőmérsékletet nem szereti ez a növény. Hiába van csepegtetőrendszer, nem győz annyi nedvességet felszívni magába, ami elegendő lenne a számára, ez pedig terméskiesést okozhat. Mi szabadföldben termesztjük ezt a csemegenövényt, így természetesen ki van téve az időjárás esetleges viszontagságainak, ebből adódóan változó a hozam. Abban az esetben, ha kedvező az időjárás, holdanként 50–60 mázsa termésre is számíthatunk, ám ehhez arra van szükség, hogy az összes virágkötés megmaradjon, erős legyen a talaj, megfelelő mennyiségű tápot kapjon a csepegtető-rendszeren, illetve a levélen keresztül, valamint elegendő meleg legyen, de ne ekkora forróság, mint a  napokban – nyilatkozta a termelő.
A noszai termelő 1-1 hektáron termeszt görög- és sárgadinnyét, hozzátette, hogy a görögdinnye kilója 80–100 dinár, a sárgadinnye pedig 150 és 200 dinár között mozog jelenleg, ám reméli, hogy az előző évhez képest nem fog csökkenni az ára. Beszélgetésünk során szó esett arról is, hogy a dinnyetermesztés nagyon összetett és drága művelet, hiszen gondosan oda kell figyelni többek között arra, hogy milyen magokat vásárol a termelő, mert a magok nagyon drágák, és ha olcsóbbat vesz, akkor fennáll annak a veszélye, hogy kevesebb terméssel kell számolni, mert a csíraképesség is csökkentett lehet.
Manapság az emberek kisebb méretű dinnyéket vásárolnak, mert a felvágott gyümölcs nem áll el néhány napnál tovább, s ez alatt az idő alatt az íze és az állaga is romlik. A noszai termelőnél átlagban a citromsárga húsú görögdinnye 5 és 7 kilogramm közötti nagyságra, a hagyományos és a fekete dinnye 10 kilogrammig, a sárgadinnye pedig 1-től 3 kilogramm súlyig nő meg. Bő két hét múlva várható nála az első szüret, hiszen mint mondta, a frissen ültetett palánták az első hét alatt három ízben is olyan rossz időjárási hullámot éltek át, ami a gyenge növényeknek sokkot okozott, így a beérés folyamata is lassúbb.
Amíg a helyi termést várjuk, már vásárolhatunk behozatali, vagy Dél-Szerbiából érkező hazai dinnyét. A melegebb éghajlatra való tekintettel ezeken a területeken korábban kezdődött a szüret, így túlnyomórészt Görögországból érkező csemegét lehet venni.
Kohajda Csaba hajdújárási árus elmondta, hogy a lakosok szívesen vásárolják ezeket az édes, frissítő étkeket.
– A görögdinnye Görögországból, illetve Albániából érkezik, ám megjelent a hazai is. A sárgadinnye viszont már hazai, a hétvégén pedig már helybelit, noszait is árusítunk. Kétféle sárgadinnyénk van, az ananász és a bordázott, melyek kilogrammja 150 és 200 dinár között alakul. A görögdinnyéből a hagyományos fajtát kínáljuk, amelynek kilója 100 dinár – mondta az elárusító.
Vannak, akik ragaszkodnak a helyi terményekhez, és vannak, akik nem tudnak ellenállni a csábító látványának, vagy a piaci asztalokról áradó erőteljes dinnyeillatnak, ezért sokan vásárolják a behozatali terményt is.

Kis Torma András / Molnár Edvárd felvétele

Kis Torma András / Molnár Edvárd felvétele

Nyitókép: A görögdinnye kilója 80–100 dinár, a sárgadinnyéé pedig 150–200 / Molnár Edvárd felvétele