2024. június 29., szombat

Minden támogatás sokat jelent

Krónikus betegséggel küzdő gyermekek szüleit tömörítő egyesület alakult meg

A krónikus betegséggel küzdő gyermekek szülei sokszor elkeseredettek, tanácstalanok, és megfelelő intézményi támogatás hiányában a mindennapokban egyedül kell megtalálniuk a számukra járható utat. A helyzetükön sokat javítana egy olyan közösség, amely a hasonló cipőben járó polgárokat tömöríti. Ebből a megfontolásból, egyéni kezdeményezésre született meg a Nyújtsd a kezed (Pruži mi ruku) civil szervezet. Sanja Mihajlović, az egyesület megalapítója a subotica.com hírportálnak elmondta, lánya cerebrális paralízissel küzd, így saját bőrén tapasztalta meg, hogy gyermekük negatív diagnózisával milyen nehéz helyzetbe kerülnek a szülők.
– Emlékszem arra az érzésre, amikor a lányomnál diagnosztizálták a cerebrális paralízist. Nem tudtam, mit csináljak, kihez forduljak, honnan induljak el, hogyan segítsek rajta… Így érez minden szülő, amikor meghallja gyermeke diagnózisát. Már tizenkét éve küzdünk a lányom betegségével, és emiatt már több szülő is fordult hozzám tanácsért, és én mindegyikükben magamra ismertem. Ez motivált abban, hogy megalapítsam az egyesületet, amely támogatást és segítséget nyújt a szülőknek – fogalmazott Sanja Mihajlović.
A sajtó kérdésére kifejtette, az egyesület egyik célja, hogy megőrizze a szülők mentális és fizikai egészségét, hogy ne legyenek betegek, ne essenek depresszióba, hogy megelőzzék azt, hogy a gyermekek állami gondozásba kerüljenek.
– A betegséggel hosszú éveken keresztül küzdünk, aggodalommal, álmatlansággal, szorongással teli évek ezek. Úgy érzem, hogy azok, akiknek nincsenek ilyen gondjaik, felajánlhatnak az anyukáknak egy kozmetikai kezelést, egészségügyi vizsgálatot, pszichológiai támogatást, műhelymunkát tarthatnak számukra. Az egyesületünk neve azért is Nyújtsd a kezed, mert ilyen esetekben minden kinyújtott kéz, minden támogatás sokat jelent – fogalmazott Sanja Mihajlović, aki hozzátette, hogy rendszeresen szerveznek különböző programoknak a betegséggel küzdő gyermekek szüleinek, és várják a különböző felajánlásokat, amikkel szebbé tehetik a szülők életét.
Az egyesületnek jelenleg húsz tagja van, és székházuk Szabadka Újváros helyi közösségének épületében van.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele