2024. november 24., vasárnap

Piros a paradicsom, nem sárga

Ízes, illatos és igazi vitaminbomba

Sokunk kedvenc nyári zöldségféléje a paradicsom. Számtalan felhasználási módja van, úgy nyersen, mint hőkezelten, sütve vagy főzve. Az olasz és mediterrán étkek egyik fő alapanyaga ez a vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban gazdag termés. Ám nemcsak salátában és főtt ételekben használjuk, hanem különböző módon eltesszük télire, hogy a hideg hónapokban is élvezhessük kiváló adottságait. Van, aki kifőzi a levét, de olyan is akad, aki nemes egyszerűséggel lefagyasztja. Behozatali paradicsomot az év minden hónapjában vásárolhatunk a boltokban, ám ízekben és jótékony vegyületekben gazdag hazai termést csak nyáron. A legkorábbi szüret nálunk június második felében indul meg, természetesen időjárástól függően. Ezek általában fóliasátras kultúrák, ami semmivel sem tartalmaz kevesebb pozitívumot, mint a szabad ég alatt neveltek. Kis Torma András mintegy 1200 négyzetméteren termeszt paradicsomot Noszán.
– A paradicsomot a múlt héten kezdtük szüretelni. Eddig nagyon jól tartotta az árát, ám a múlt hét elején volt egy nagy áresés. Őszintén megvallva, nem tudjuk, hogy az a paradicsom, amelyet a piacon árulnak, honnan érkezett, hiszen ha a viszonteladó 60 dinárért árulja a nagybani piacon, akkor mennyiért vásárolhatta, mennyit kapott a termelő érte? Lassan elérkezünk addig a pontig, hogy a fóliás termésért 80–100 dinár lenne a méltányos ár kilónként, mivel rengeteg befektetéssel jár e növény nevelése. Főleg most, mikor még nincs szezonja. Reálisan nézve paradicsom nagybani ára 100–120 dinár, asztalról pedig 140–160 dinár lenne. Gyanítjuk, hogy sok termést hoznak Leskovac környékéről, ahol az itteni időjáráshoz képest is melegebb van, ezért indulhatott meg ekkora számban a kínálat. A hozam nemcsak az időjárástól függ, hanem a talaj minőségétől is. Mi pelletált csirketrágyát alkalmazunk, mint ahogy a paprikánál is, ám természetesen kultúrától függ, hogy melyik fajtát használjuk. Egyik fő pozitívuma az istállótrágyával szemben, hogy ez gyommagmentes, az istállótrágya pedig nem minden esetben, és akkor nem győznénk a növénykultúrák környékét tisztítani. Gyomirtózni nem akarjuk, mert azzal nagyobb kárt okoznánk, mint hasznot. Az éves hozam általában hozzávetőlegesen 3-4 kilogramm tövenként. Idén kétféle paradicsomunk van, a piros és az ökörszív. Mindkettő húsos, vékony héjú és lédús. A piros talán kicsit jobban, ám az ökörszív nem igazán tűri a szállítást, ezért mindig csak annyit szedünk le, amennyit a piacon az adott napon el tudunk adni – fejtette ki a termelő.
Sokan otthon a kertben is ültetnek paradicsomot, ha tehetik, ám ha mégsem, akkor előszeretettel hazai termelőtől vásárolják a piacon. Fontos, hogy valóban így tegyünk, amennyiben értékes tápanyagokat szeretnénk ételeink által a szervezetünkbe juttatni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele