A szabadkai Regionális Aarhus Központ szervezésében tegnap kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelynek során bemutatták a szervezet legújabb kiadványait, amelyek fókuszában a gazdaság és a környezetvédelem közötti kapcsolatteremtés lehetséges módozatai állnak. A kiadványokban elsősorban a fenntartható mezőgazdaságra, a biogazdálkodásra helyezik a hangsúlyt, több jó példát is ismertetve, ugyanakkor az IT-szektor térnyerésében rejlő lehetőségekre és kihívásokra is kitérnek, de a helyi önkormányzatok, az államvezetés és a törvények fontosságát is hangsúlyozzák.
Darija Šajin, az újvidéki Aarhus Központ önkéntese a gazdaságok környezettudatos működésének lehetőségeit, valamint az úgynevezett zöldátállás népszerűsítése érdekében elvégzett munkát tekintette át az általa jegyzett kötetben.
– A könyv megírásával az volt a célom, hogy az olvasóknak betekintést nyújtsak abba, hogy mi is az a zöldgazdaság, mire szolgál és miért kell mindannyiunknak közösen kiállnunk a zöldgazdasági fejlődés mellett. A kötet fókuszába a fenntartható mezőgazdaságot és a biotermelést helyeztem, hisz Szabadka és környéke ebből a szempontból egy fejlett régiónak tekinthető, ugyanakkor a zöldinnovációkra is kitérek, arra, hogy ezek az újítások hogyan hatnak ki a zöldátállásra, és ebben milyen szerepe van a különböző számítástechnológiai cégeknek – fogalmazott Darija Šajin.
A szabadkai Regionális Aarhus Központ képviseletében Snježana Mitrović a szervezet másik két kötetéről is szót ejtett.
– Darija Šajin kiadványa mellett két kötetünk is megjelent. Az egyik azokat az aktivitásokat mutatja be, amelyeket a polgárok és a nyilvánosság tájékoztatása érdekében el kell végezni, hogy az érdeklődők megfelelő információkhoz jussanak. A másik kiadvány a zöldátállás anyagi vetületére koncentrál, és ennek az a végkövetkeztetése, hogy a körülbelül tíz éve megszüntetett zöldalapokat újra be kellene vezetni – fogalmazott Snježana Mitrović.
A rendezvény meghívott vendége volt Truzsinszki Szabolcs, aki húsz éve foglalkozik biotermeléssel, és vezető szerepet játszik a régiónkban. Truzsinszki elmondta, hogy a biotermelők évről évre különböző nehézségekkel néznek szembe, de állandó hátrányt jelent számukra, hogy míg az Európai Unió jelentős mértékben támogatja a biogazdálkodást, addig nálunk az állam nem nyújt megfelelő támogatást a termelőknek. Ennek következtében a boltokban az EU-ban megtermelt biotermékekkel találkozhatunk, mivel ahhoz olcsóbban juthatnak hozzá.
Nyitókép: Truzsinszki Szabolcs, Darija Šajin és Snježana Mitrović / Benedek Miklós felvétele