2024. november 24., vasárnap

Tiszta energia projekt

Hamarosan igényelhető a támogatás

Szabadka város önkormányzata megerősítette azon folyamatokat, melyek elősegítik a háztartások energiahatékonyságát. Ezen belül is a Tiszta energia projekt teszi lehetővé a befektetési költségek bizonyos hányadának támogatását, melyet részben az önkormányzat, részben pedig az állam biztosít. A kiadások csökkenésén kívül a káros gázok kibocsátását is csökkenteni lehet a megfelelő fűtési rendszerek beszerelésével. A témával és a pályázattal kapcsolatban tartottak kerekasztal-beszélgetést a Városháza dísztermében.
Radoslav Vukelić, a szabadkai Kommunálisügyi, Energetikai és Közlekedési Titkárság titkára az eseményen elmondta, hogy az idén nagyobb támogatást tudnak szétosztani a pályázók között.
– Az elmúlt három évben szorosabbá vált az együttműködés Szabadka város és az Energetikai és Bányászati Minisztérium között, s ennek köszönhetően létrejött egy energetikai fejlődés a városban. Eddig 333 háztartás térhetett át egy energiatakarékosabb életvitelre, és erre eddig összesen 50 millió dinárt különítettünk el. Ezt a folyamatot szeretnénk az idén is folytatni, és 37 millió dinár áll rendelkezésünkre, amiből 15 millió dinárt Szabadka város, 22 millió dinárt pedig az Energetikai és Bányászati Minisztérium biztosít. A szerződést már megkötöttük az illetékes szervvel, a pályázatot pedig reményeink szerint a nyár folyamán írjuk ki – mondta a titkár.
Mint hozzátette, tavaly nyílászárók cseréjére és napkollektorok felszerelésére volt a legnagyobb igény.
A tájékoztató megbeszélésen Maja Vukadinović, a Bányászati és Energiaügyi Minisztérium energiahatékonysági és éghajlatváltozási kérdésekkel megbízott segédminisztere is jelen volt, és elmondta, hogy az illetékes minisztérium ezt a projektet a Világbankkal karöltve valósítja meg.
– A program, melyet a Bányászati és Energiaügyi Minisztérium a Világbankkal közösen folytat le, 2027-ig tart. Erre a projektre 50 millió dollárt biztosítanak az országnak. Tavaly 131 önkormányzattal írtunk alá szerződést, ennek eredményeként csaknem 11 ezer háztartást támogattunk. Így anyagi eszközöket biztosíthattunk a polgároknak a nyílászárók cseréjére, az ingatlan födémének, illetve falainak szigetelésére, hőszivattyús rendszer létrehozására, de napelemek és napkollektorok beszerelésére, valamint kazáncserére is. Az idén május 17-én 137 önkormányzattal írtuk alá a megegyezést, és ebből 44 önkormányzatban lehetőséget nyújtanak a szociálisan hátrányos helyzetű lakosok pályázására is. Ez újdonság, amivel a pályázók beruházási költségének akár a 90 százalékát is támogathatjuk. Ez azt jelenti, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű pályázónak csak a beruházás 10 százalékát kell állnia – hangzott el a segédminisztertől.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele