2024. július 23., kedd

Akkumulátorgyár nyílt Szabadkán

200 új munkahelyet hirdetnek majd meg

Szabadka a jelek szerint jó úton halad, hogy egy technológiai központtá váljon, fogalmaz a Subotičke novine. A napokban megjelent írásban az ElevenEs elem- és akkumulátorgyárról írnak, melyben kiemelik, hogy a próbagyártási folyamat már megindult. Európai viszonylatban elsőként nálunk gyártanak majd lítium-vas-foszfát elemeket, Amerikát is megelőzve. Ezzel Szerbia a fenntartható energiagyártásnak a csúcsára léphet. Az üzem a régi November 29. húsipari gyár épületében kapott helyet, ahol jelenleg 110 szakemberrel dolgozik, mintegy 21 országból. A gyártás alkalmával nem használnak nikkelt és kobaltot, ezzel képviselve a jövő zöld energiáját. Ily módon háromszintes előnyre tehetünk szert, egyrészt a fenntarthatóság fejlődése tekintetében, másrészt biztonsági szempontból is sokkal kedvezőbb, és harmadrészt kisebb költségbefektetéssel jár. A hetilapnak Nemanja Mikać, a projektum vezetője és az ElevenEs gyár igazgatója elmondta, hogy jelenleg a próbafázis zajlik, különböző gépjárműgyártók számára készítenek mintákat.

– A mi termékeinket alkalmazzák a szélerőműparkokban, illetve a naperőművekben. A szakmai csoportban Indiából, Törökországból, Kínából és számos más európai országból is érkeztek résztvevők. Hatalmas tervek vannak a jövőre nézve, hiszen 200 új munkahely fog nyílni a gyártási folyamatok elvégzésére, amely 80 millió eurós befektetést jelent. A következő lépés egy óriás gyár megépítése, amelynek megkezdése az év végén esedékes. A célunk, hogy már jövőre elkezdődhessen a sorozatgyártás. A hosszú távú tervek még nagyobbak, mert három óriás gyárat tervezünk létrehozni, néhány milliárd eurós beruházással, ahol mintegy 20 ezer munkást tudnánk alkalmazni – nyilatkozta a szabadkai hetilapnak az illetékes.

Mint elmondta a gyártás teljes mértékben az európai és amerikai piacra való exportálásra készül. Az itt készülő elemeket széleskörűen használják majd elektromos járműveknél, illetve helyhez kötött energiatároló-rendszereknél. A próbafolyamatok jól haladnak, jelenleg a finom beállításokon van a hangsúly, hangzott el Nemanja Mikaćtól. Hozzátette, hogy a tömeggyártás 2026-tól várható, és a számítások szerint a legnagyobb növekedés a 2027 és 2030 közötti időszakban lesz. Ez a projektum nemcsak egy gyár, hanem a tisztább és energiahatékonyabb jövő megalapozása. Ezáltal, nem csupán Szabadka, mint az innováció főközpontja, hanem Szerbia is kiemelkedik majd, mint fontos pont a fenntartható energia felé vezető úton – írja a sajtó.