A szabadkai városi képviselő-testület ma tartotta meg sorrendben második ülését, amelynek fókuszában a város elismerései álltak. Döntés született Szabadka díszpolgári címének odaítéléséről, és a Pro Urbe-díjjal és Dr. Bodrogvári Ferenc-díjjal kitüntetett személyekről, intézményekről is határoztak. Emellett többek között elfogadták a város éves költségvetésének az év első hat hónapjában történő megvalósulásáról szóló beszámolót, de több személyi kérdésről is döntöttek.
A városi képviselő-testület ülésén a képviselők döntöttek arról, hogy Kern Imrének díszpolgári címet adományoznak. A döntés több hozzászólást is kiváltott, és heves, személyeskedésektől sem mentes szóváltásra is sor került a képviselők, illetve a polgármester között.
Nágel János, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselőcsoportjának vezetője a médiának adott nyilatkozatában Kern Imre érdemeit méltatta.
– Kern Imre az az ember, aki az elmúlt ötven évben, a gazdasági és közéletben kifejtett munkájáért megérdemli, hogy Szabadka díszpolgára legyen. Kern sokat tett Szabadkáért, és Szabadka polgáraiért. Elég ha csak arra gondolunk, hogy a végrehajtó hatalom vezetője volt azokban az időkben, amikor a legnehezebb volt, az 1990-es háborús években, és mindent megtett, hogy a nemzetek közötti viszonyok ne éleződjenek ki és a város talpon maradjon. Később részt vett a politikai változások eljövetelében, nevéhez fűződik a szennyvíztisztító kiépítése, ami a kétezres évek közepe óta védi a Palicsi-tavat a szennyezéstől, valamint elévülhetetlen érdemei vannak a vasúthálózat korszerűsítésében. A Vajdasági Nagyberuházási Alap igazgatóhelyetteseként sokat tett azért, hogy megújuljanak a művelődési egyesületeink székházai, templomaink, az építészeti örökségünk. A projektek megvalósításához nemcsak a pénzeszközöket tette elérhetővé, hanem végig követte azokat – fogalmazott Nágel János.
Az ellenzék képviselői nem szavazták meg Kern Imre díszpolgári címmel való kitüntetését, mondván, hogy az egy politikai döntés. Erről Nela Tonković, a Demokrata Párt – Szerbia Népi Mozgalma képviselőcsoport vezetője nyilatkozott.
– A Pro Urbe-díjasok személyét támogattuk, hisz ezeket a polgárok, illetve civil szervezetek javasolták, és olyan személyekről, intézményekről van szó, akik megérdemlik az elismerést. Viszont ha a díjak odaítélését átpolitizálják, ha politikusoknak ítélik oda az elismeréseket, akkor már nem lesz egyhangú a képviselő-testület döntése. Egy közigazgatási tisztséget betöltő személyt nem tüntethetünk ki, hisz éppen az a feladata, azért van adott poszton, hogy a polgárok és a város érdekeit szolgálja – mondta a képviselő.
A Szerb Haladó Párt képviselői támogatták Kern Imre díszpolgári címét. Ezzel kapcsolatban Dragutin Soković, a párt frakcióvezető-helyettese nyilatkozott a média képviselőinek.
– A pártunk elfogadta a díjakat és elismeréseket odaítélő bizottság javaslatát, mert úgy gondoljuk, hogy azt kompetens személyek alkotják. Nem befolyásoljuk a bizottság munkáját, mert azzal átpolitizálnánk azt. A bizottság hozott egy döntést, és mi elfogadjuk – fogalmazott Dragutin Soković.
Szabadka Pro Urbe-díjával tüntetik ki Szabadkai Gyermekszínházat, Pekár Tibor, nyugalmazott hegedűtanárt és a Szabadkai Közkórház onkológiai osztályát. Az elismerések átadására a városnapi díszülésen kerül sor szeptember elsején.
A Dr. Bodrogvári Ferenc-díjat Mészáros Gábor színész, Kovács Pécskai Emese képzőművész és Jasmin Ademović közgazdász veheti át.
A képviselő-testület ülésén emellett többek között döntést hoztak hét tanácsnok mandátumának megszűnéséről, illetve a helyükre kinevezett személyekről, valamint a 2024 és 2026 közötti időszakra vonatkozó helyi foglalkoztatási akciótervet is elfogadták, ugyanakkor a Parking Kommunális Közvállalat és a Szabadka Város Idegenforgalmi Szervezete esetében igazgatóváltásra került sor. Az ülésen rendelet született egy-egy Tavankút és Palics kataszteri községben létesítendő naperőmű részletes szabályozási tervének elkészítéséről.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele