2024. július 30., kedd

A virágzás időszaka

Tárlattal ünnepelte meg grafikai gyűjteményének 60. évfordulóját a Szabadkai Kortárs Galéria

Aranykor címmel szombaton este nyílt meg a Szabadkai Kortárs Galéria grafikai gyűjteményének 60. évfordulóját ünneplő kiállítás. A tárlat visszarepít bennünket a múltba, a grafika aranykorába. Az egybegyűlteket Szalma Viktória, az intézmény igazgatója köszöntötte.

– Számunkra ez az év a jubileumok éve. A Raichle-palota 120. évfordulója mellett a grafikai gyűjteményünk létrejöttének 60. évfordulját is ünnepeljük. A jugoszláv grafika tíz éve című kiállítást 1964-ben tartották meg, a város pedig minden résztvevőtől, 62 művésztől, megvásárolt egy-egy alkotást, és az akkori Képzőművészeti Találkozónak ajándékozta. Így kerültek a gyűjteménybe jeles jugoszláv grafikusok művei. 1982-ben Sádi Péter grafikus Vadgesztenye című mappájának a bemutatásával kezdte meg működését a palota helyiségeiben a grafikai műhely, amelynek rendszeres programjai nagyban hozzájárultak a gyűjtemény továbbgyarapításához. Mára a kollekciónk több mint hétszáz alkotást számlál, és ezáltal a legnagyobb gyűjteményünk. A galériánk folyamatosan gazdagítja a gyűjteményt, amely minden évben teljesebbé válik néhány alkotással – hallottuk egyebek közt Szalma Viktóriától.

A kiállítás azzal a szándékkal jött létre, hogy rámutasson a jugoszláviai művészi grafika fejlődésének egy rendkívül jelentős időszakára, a második világháború utáni években. Akkoriban a grafika, mind a technikai sokszínűségét, mind a művészi irányvonalait tekintve, jelentősen hozzájárult a kortárs képzőművészeti kifejezésforma terjedéséhez és népszerűsítéséhez. Ez volt a grafika virágzásának az időszaka. Erre világított rá Miroslav Jovančić, a tárlat kurátora.

– Művészeti szempontból ez egy hősies időszak volt, amikor a grafika előrelendült, eltérve a festészettől, amely némileg visszaszorult. Ezen a kiállításon több olyan művész alkotása is jelen van, akik akkoriban nem mellékágon, hanem fő irányvonalon foglalkoztak a grafikával, az alkotóidejüket kifejezetten ennek szentelték. Ezt a kiállítást azért is hoztuk létre, hogy visszaemlékezzünk arra, hogy honnan indult minden, és tisztelegjünk a regionális művészeti élet nagyjainak tartott grafikamesterek előtt. A grafika nagy hatással volt a kortárs művészeti színtérre, formálta azt, de mivel nem egy nagyon régi ágazatról van szó, hozzá kötődően még sok mindent fel lehet találni. A tárlatunk nem nagy időt összegez, mégis észrevehetők különbségek, változások – tudtuk meg Miroslav Jovančićtól.

Nyitókép: Miroslav Jovančić a grafika nagyszerűségére mutatott rá (Lukács Melinda felvétele)