2024. július 31., szerda

Új lehetőség a legtehetségesebb fiatalok számára

Ősztől a Mathias Corvinus Collegium Vajdaságban is térítésmentes tehetséggondozó képzéseket biztosít

Szabadkán nyílik meg a Mathias Corvinus Collegium (MCC) vajdasági központja, amely a legtehetségesebb helyi és környékbeli magyar fiatalok tehetséggondozását vállalja fel – erről számolt be szabadkai sajtótájékoztatóján dr. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a VMSZ székházában.

Az MCC olyan magyarországi tudásközpont, amely már több határon túli régióban működik, szeptembertől pedig szabadkai székhellyel Vajdaságban is elkezdi tevékenységét, emelte ki Pásztor Bálint. Rámutatott, az MCC és a VMSZ partnerekként tekintenek egymásra, hiszen közös feladatuk a vajdasági magyar fiatalok itthon tartása, ennek érdekében versenyképes tudással kell őket felvértezni. MCC Szegeden is működik, itt számos vajdasági hallgatót jegyeznek, illetve jegyeztek az eddigiekben, most a vajdasági MCC-nek köszönhetően a többlettudásra vágyó fiatalok nem lesznek kénytelenek utazni, vagy áttelepülni, mondta Pásztor Bálint.

Hozzátette, az alapítványt július 15-én jegyezték be Szerbiában, egy 7 tagú igazgatóbizottság irányítja, ennek 3 tagját a Bíró Károly Alapítvány delegálta, nevezetesen Sárközi Istvánt, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnökét, Ralbovszki Gyetvai Tímeát, az MNT elnöki tanácsadóját és Varjú Potrebity Tatjanát, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagját. A vajdasági MCC ügyvezetője Varga Diósi Viola, ismertette Pásztor Bálint. Kiderült, hogy az MCC-nek nemcsak általános és középiskolások számára van programja, hanem egyetemistákkal és diplomásokkal is foglalkoznak, de a könyvkiadás is fontos eleme tevékenységének, könyvbemutatókat szerveznek.

 

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Az MCC 1996-ban jött létre, azóta foglalkozik a tehetséges fiatalok támogatásával, hangsúlyozta Szalai Zoltán. Szavai szerint az MCC célja megtalálni azokat a legtehetségesebb fiatalokat, akik többet szeretnének tenni közösségükért, ezért hajlandóak több tudásra szert tenni. Az MCC-nek közel 8 ezer diákja van 30 helyszínen. A fiatalok nem csak tudást kapnak, hiszen az MCC-ben nagy hangsúlyt fektetnek a készségek fejlesztésére, mondta Szalai Zoltán. Rámutatott, emellett az is fontos, hogy az MCC valódi értékközösség. Elhangzott, a szülők és a tanárok számára ugyancsak programokat, közösségi eseményeket terveznek szervezni. Lapunk a bekapcsolódás feltételeire vonatkozó kérdésére válaszolva Szalai Zoltán elmondta, két programmal indulnak szeptembertől, a fiatal tehetség program a 10-14 év közötti korosztály szólítja meg, míg a másik a 14-18 korosztályt. A www.mcc.hu oldalon lehet figyelni a kiírásokat, de a közösségi felületeken is jelen a tehetséggondozó intézmény. „A fiatalok korosztálynak megfelelő felvételi eljárásokban vesznek részt, a kiválasztási folyamatban magyarországi és helyi kollégák is részt vesznek, szakmai alapon próbálják felmérni, hogy kihez állhat a legközelebb a képzés” – hangsúlyozta Szalai Zoltán.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele