A Magyar Nemzeti Tanács 2025. évi költségvetésének módosítása lesz az egyik kiemelt napirendi pont a pénteki, 18. rendes ülésen – számolt be Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, szerdai sajtótájékoztatóján.
– A Szerb Köztársaság idei támogatása kétmillió dinárral csökkent, a Tartományi Kormánytól viszont négy millió dinárral több forrás érkezik, és az önkormányzatoktól is több mint egymillió dinárral nagyobb összegre számíthatunk – ismertette az MNT elnöke. Emellett az Adományok és támogatások pont alatt húszmillió dináros növekedést könyvelhet el az MNT.
– Ez részben annak köszönhető, hogy dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Orbán Viktor, magyar miniszterelnökkel folytatott egyeztetést követően két projekt is magyarországi támogatásban részesült. Nagykikindán közösségi ház vásárlása, Temerinben pedig az Iparosok és Vállalkozók Egyesületének a székházának a felújítása valósulhat meg az MNT közreműködésével – emelte ki Fremond Árpád.
Az ülésen napirendre kerülnek a Magyar Nemzeti Tanács társalapításában működő intézmények, könyvtárak, múzeumok és egyéb kulturális szervezetek beszámolói.
– Az intézményvezetők ismertetik az elmúlt időszak eredményeit, programjait. Továbbá szó lesz oktatási intézmények igazgatóválasztásáról, iskolaszéki-tagok cseréjéről és egyéb személyi kérdésekről is, ezeket az ülés keretében elfogadjuk – mondta az MNT elnöke.
Oktatási, kulturális és tájékoztatási pályázatok is voltak kiírva köztársasági, tartományi és önkormányzati szinten. A pályázatok elbírálásánál javaslattételi joggal bírnak a nemzeti tanácsok.
– A Magyar Nemzeti Tanácsnak is joga van javaslatot tenni. Bizottságaink az elmúlt hetekben alapos munkát végeztek, ezek véleménye alapján fogjuk elfogadni a végleges javaslatokat a pénteki ülésen – hangsúlyozta Fremond Árpád.
Március 17-e és április 17-e között lehetett pályázni az MNT különböző pályázataira. A benyújtott pályázatok elbírálása folyamatban van. Ezek a pályázatok szerbiai forrásokból valósulnak meg. Összesen 537 pályázat érkezett be. A pályázatok elbírálását már a következő héten elkezdik, majd pedig az ünnepek után a bizottságok összeülnek és meghozzák a végleges döntést. Az eredmények kihirdetése várhatóan május közepén lesz.
– A civil egyesületek és az általános kulturális pályázatok terén nagy a túljelentkezés, 201 pályázat érkezett be, a keret összeg pedig 3 millió 600 ezer dinár. Kiemelten figyelünk arra is, hogy az egyes szervezetek más országos, tartományi, önkormányzati forrásokból részesültek-e támogatásban, és ezt a döntések során is figyelembe vesszük. A kiemelt kulturális események, az oktatási intézmények és a tájékoztatási projektek esetében azonban úgy látjuk, könnyebben tudjuk majd elosztani a rendelkezésre álló eszközöket – szögezte le az MNT elnöke.
Az utóbbi időszakban több panasz is érkezett a Magyar Nemzeti Tanácshoz a szabadkai rendőrkapitányság működését illetően. A bejelentések szerint az ott dolgozó hivatalnokok nem hajlandóak kiadni a személyi igazolványokat a háromnyelvű, szerb, magyar és angol formanyomtatványon, még a lakosok kérésre sem. Más önkormányzatokban ez a gyakorlat zökkenőmentesen működik.
– A belügyminisztérium megerősítette, hogy ott, ahol a magyar nyelv hivatalos használatban van, kötelező biztosítani a többnyelvű dokumentumokat. Amennyiben szóban elutasítják ezt, írásban kell kérvényezni a dokumentum kiállítását. Kérjük mindazokat, akik hasonló problémába ütköztek, hogy bátran forduljanak hozzánk. A Magyar Nemzeti Tanács ebben minden segítséget megad, akár a kérvény megfogalmazásában is. Arra biztatjuk a polgárokat, hogy éljenek nyelvi jogaikkal – tette hozzá Fremond Árpád.

Nyitókép: Az utóbbi időszakban több panasz is érkezett a Magyar Nemzeti Tanácshoz a szabadkai rendőrkapitányság működését illetően (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)