2024. november 23., szombat

Tisztított víz a poharakba

Tavasszal helyezik üzembe Szabadkán a kettes számú víztisztítót

A Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat kedden átvette a szabadkai kettes számú víztisztító üzemet a kivitelezőtől. A víztisztító üzem kiépítése 2017-ben vette kezdetét, a munkálatok befejezésének határidejét többször is megváltoztatták. Az üzem a tervek szerint a jövő év tavaszán lép működésbe, aminek köszönhetően az Újváros helyi közösség, valamint Nagyradanovác és Palics lakosai is tiszta vezetékes ivóvízhez jutnak.

A kettes számú vízgyárat kedden ünnepélyes keretek között, több tisztségviselő jelenlétében vette át a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat, amivel a projekt megvalósítása újabb szakaszába lépett. A projektről Sugár György, a közvállalat igazgatója nyilatkozott.

– A kettes számú víztisztító üzem telepének kiépítése 2017 őszén kezdődött. A kivitelező a belgrádi Sade, a franciaországi Veolia Water, valamint az újvidéki Graditelj cégekből álló konzorcium volt. A beruházás értéke megközelítőleg 5,5 millió eurót tett ki. A munkálatok befejezésének és az üzem üzembe helyezésének határidejét meg kellett hosszabbítani. Ennek okai a munkálatok megkezdése előtt szükséges engedélyek beszerzésének hosszadalmas eljárása, valamint a rendkívüli állapot alatt tapasztalt nehezebb munkakörülmények voltak. Az üzem legfontosabb eleme a víz kezelésére szolgáló szűrőállomás, amely másodpercenként 80 literes kapacitású, a két és fél ezer köbméteres, a vízfogyasztás kiegyenlítésére szolgáló tartály, a nagy nyomású, másodpercenként 200 literes teljesítménnyel bíró szivattyúállomás, illetve a nyers vízből származó iszap kezelésére szolgáló létesítmény – fogalmazott Sugár György, aki azt is elmondta, hogy a folyamatos megfigyelések és mérések nyomán az illetékes bizottságok azt a döntést hozták meg, hogy a közvállalat átveheti az üzemet. A jótállási időszak a munkálatok átvételéről szóló dokumentum aláírásától számított egy év.

– A mai nap fordulópontot jelent a projekt realizálásában, mivel a befektető jogot és kötelezettséget szerez az új létesítmény üzemeltetéséhez. A befektető arra számít, hogy 2021 tavaszára a tiszta ivóvíz el fog jutni minden nagyradanováci és palicsi háztartásig – tette hozzá az igazgató.

Az eseményen, annak apropóján, hogy a projekt megvalósítását nagyrészt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, vagyis az EBRD adta hitel tette lehetővé, jelen volt Hargitai Zsuzsanna, a bank nyugat-balkáni regionális igazgatója.

– Egy bankár két pillanatot ünnepel. Először, amikor aláírja a hitelszerződést, másodszor pedig, amikor megünnepelheti az eredményeket. Ma azért vagyunk itt, hogy megünnepeljük azt, hogy Szabadkán egy új vízmű került átadásra, amelyik az embereknek sokkal jobb minőségű vizet ad. Természetesen a közvállalat nem tud hatékonyan működni, ha az emberek nem csatlakoznak a hálózathoz, éppen ezért folytatjuk a párbeszédet annak érdekében, hogy a csatlakozások számának emelkedésében is segítsük a várost és a közvállalatot – mondta Hargitai Zsuzsanna.

Dr. Pásztor Bálint, a városi képviselő-testület elnökeként elmondta, hogy egy ilyen nagy volumenű projektum csak hitelből tud megvalósulni.

– Egy olyan projektről van szó, amellyel kapcsolatban sok kérdés merült fel az elmúlt években. Sokan kérdezték, hogy miért kell a vízműveknek hitelt felvennie, miért kell eladósítani a közvállalatot, a várost, a polgárokat. Azért, mert az ilyen nagy projektek csak hitelből, illetve donációk segítségével tudnak megvalósulni. Az EBRD 11 millió eurós hitelt adott, emellett a Nyugat-Balkáni Alap két és fél millió eurós beruházása járult hozzá a megvalósításhoz. A beruházás egyrészt infrastrukturális, másrészt a lakosság életminőségének javítása szempontjából fontos, nem utolsósorban pedig az idegenforgalom fejlesztése tekintetében is jelentős, különösen Palics esetében – fogalmazott Pásztor Bálint, akitől azt is megtudtuk, hogy a projekt részeként bővült az ivóvízvezeték- és a szennyvízcsatorna-hálózat is.

Kern Imre, Szabadka alpolgármestere egy hosszabb folyamat részeként tekint a víztisztító átadására.

– A városnak az EBRD-vel való kapcsolata 19 évre tekint vissza. 2001-ben kezdődtek meg velük a tárgyalások, amikor egy másik projekt keretén belül meghatároztuk az új szennyvíztisztító kiépítésének fontosságát. Ma már azt tudjuk mondani, hogy befejeződött a beruházás, és törlesztettük az adósságot. Ennek hála újabb kölcsönlehetőség adódott a banknál, és ez az újabb projekt is nagyon közel áll a befejezéséhez, gyakorlatilag készen áll – mondta az alpolgármester, aki emellett kiemelte annak fontosságát, hogy minél többen csatlakozzanak a rendszerhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás