Szabadka Város 2021-ben a tervek szerint csaknem 6,5 milliárd dinárral gazdálkodhat. Ez jelentősen alacsonyabb annál az összegnél, mint ami a 2020-ra vonatkozó tervezetben szerepelt, és 14 százalékkal kevesebb a legutóbbi költségvetési módosításnál elfogadott összegnél is. A jövő évre vonatkozó költségvetés mind a bevételi, mind pedig a kiadások oldalán kevesebb összeggel számol, sőt egy négyszázmillió dináros költségvetési hiányt is magába foglal. Szabadka Város jövő évi költségvetését szerdán fogadták el.
A városi képviselő-testület szerdán megtartott, sorrendben ötödik rendes ülésén 45 napirendi ponttal kapcsolatban fejthették ki véleményüket, illetve szavazhattak a képviselők. A legfontosabb napirendi pont a város jövő évi költségvetésének elfogadása volt. Ezzel összhangban a legtöbb hozzászólás is ezzel kapcsolatban hangzott el. Az ellenzék oldaláról többször elhangzott az a kritika, miszerint a költségvetés nem reális, és nem veszi figyelembe a gazdaság várható visszaesését, ugyanakkor az is szóba került, hogy a tervezetben például az általános és középiskolai oktatásra nem fordítanak megfelelő mennyiségű pénzösszeget. Az ellenzéki képviselők szerint rövidesen szükségessé fog válni a költségvetés módosítása. A hatalmi koalíció tagjainak részéről többen is elmondták, hogy egy okosan és körültekintéssel megírt tervezetről van szó, amely, a csökkenés ellenére, a lehetőségeihez mérten a fejlesztésekre is igyekszik hangsúlyt fektetni.
A képviselő-testület ülésén jelen volt Szabadka polgármestere, Stevan Bakić is, aki a médiának elmondta, hogy bizonyos kiadásokat a nehéz helyzet ellenére sem csökkentettek.
– A koronavírus okozta járvány nyomot hagyott az idei költségvetésen, és a bevételek csökkenését tapasztalhattuk. Emiatt a jövő évre vonatkozó költségvetés megtervezése nagy kihívás volt, mivel még mindig nem tudjuk, hogy a járványnak milyen következményei lesznek. Ezért racionálisan, és a gazdaságosságot szem előtt tartva hoztuk meg a költségvetést mind a bevételek, mind a kiadások oldalán. A kiadások oldalán a tavalyi összeghez képest némely tételek összegét csökkentettük, míg egyes tételek esetében igyekeztünk tartani a tavalyi szintet, sőt növeltük is bizonyos területek juttatásait. Az oktatásra és az egészségügyre szánt összegeket nem csökkentettük, a szociális juttatásokat pedig emeltük is, például a népkonyhára szánt összegek is növekedtek – fogalmazott a polgármester, aki azt is kifejtette, hogy a közvállalatok szolgáltatásai esetében a jövőben ármódosításra kerül sor, de hogy ez milyen mértékű lesz, és mely területeket érinti majd, arról még nem született döntés.
Az ellenzék részéről Sövény Ferenc, a Mozgalom a Polgári Szabadkáért képviselőcsoport tagja nyilatkozott a médiának.
– A 2021-es költségvetést illetően az a véleményünk, hogy az eltúlzott, ugyanúgy, ahogy az előző költségvetés is eltúlzott volt. Most a realitásoknak megfelelően alacsonyabbra vették, viszont ez is túlbecsültnek tűnik. A koronavírus miatt a jövő év sajnos minden bizonnyal gyengébb lesz, mint az idei. A tervezet megalkotói 8,8 százalékos GDP-növekedést irányoznak elő, ami teljesen irreális. Annak ellenére, hogy a közműdíjak emelkedni fognak a jövőben, a közvállalatok bevételeit alacsonyan határozták meg a tervezetben, ami azt bizonyítja, hogy a hatalmi pártok előszeretettel manipulálnak a közvállalatok mutatóival – mondta a képviselő.
A Vajdasági Magyar Szövetség részéről Nágel János frakcióvezető nyilatkozott a költségvetési tervezetről.
– A tervek szerint a bevételi oldalon a fizetések utáni járulékok összege nem fog csökkenni, ami azt jelenti, hogy Szabadka gazdasága várhatóan nagyobb megrázkódtatások nélkül vészeli át a koronavírus-járványt. A legfontosabb, hogy a költségvetés lehetővé teszi Szabadka normális működését, ami az egészségügyre, az oktatásra, valamint a szociális védelemre szánt összegekből is kitűnik. De fontos az is, hogy két nagyberuházás be fog fejeződni. A Népszínház épületén végzett munkálatok befejezésére 500 millió dinárt irányoztunk elő, míg a palicsi wellnessközpontra 216 millió dinárt. Az összes beruházásra több mint egymilliárd dinárt irányoztunk elő, ami a költségvetés 17 százalékát teszi ki – fogalmazott a frakcióvezető.
A vitát követő szavazáson a képviselő-testület 54 igen és hat nem szavazat, valamint három tartózkodás mellett fogadta el a költségvetést.
A képviselő-testület szerdai ülésén emellett többek között három részletes szabályozási tervet is elfogadtak a képviselők, és több személyiségi kérdéseket érintő ügyben is döntés született.