A foglalkozások célja, hogy a gyermekek, az általános iskolák alsósai megismerkedjenek a különféle szakmákkal, hivatásokkal, mindezt játékos módon – fogalmazott Bednárik Prokec Zita, a topolyai könyvtár igazgatónője, akit a már évek óta zajló programról kérdeztünk.
– Mindig ötleteléssel kezdjük a szervezést, igyekszünk olyan szakmákat bemutatni, amelyek érdekesek lehetnek a diákok számára, valamint azt is figyelembe vesszük, hogy az előadók topolyaiak legyenek. A koronavírus-járvány ideje alatt két évig szünetelt, de az öt aktív év során számos szakmával megismerkedtek a gyerekek, többek között a fizikus, jogász, orvos, mikrobiológus, spanyoltanár, szakács, helytörténész, preparátor, építész, zenész, informatikus, hitoktató, focista, illetve a tánc- és Kelet-kutató-tanár munkával. Vannak tematikus előadásaink is, például a karácsony, a húsvét vagy a nemrégiben megtartott halloweeni ünnepkört bemutató eseményünk. A foglalkozásokat mindig igyekszünk magyar és szerb nyelven egyaránt megtartani.
Hogyan népszerűsítik a foglalkozásokat?
– A népszerűsítés mindig nagyon izgalmas! Kezdetben nem volt sok gyerek a játékos edukatív előadásokon, mivel nem tudták, hogyan is zajlik pontosan egy-egy esemény. A kolléganőkkel ezért úgy döntöttünk, hogy az adott szakmával összhangban felöltözünk különféle jelmezekbe, és így látogatunk el az iskolákba. Voltunk már szakácsok, katonák, művészek, TSC-s focisták, öltöztem már be baktériumnak is, illetve olyan alkalom is volt, amikor bírónak és bűnözőnek öltöztünk be. Ez annyira tetszett a gyerekeknek, hogy szinte mindig tele van szombat délelőttönként intézményünk padlásterme. Az utóbbi években – a nagy érdeklődésnek köszönhetően – korlátoznunk kellett a létszámot. A népszerűsítés gyakorlattá vált, a pedagógusok és a gyerekek is mindig nagy szeretettel és érdeklődéssel várnak bennünket.
Hogyan zajlik egy-egy játékos előadás?
– A szakmáját bemutató előadó az első percekben ismerteti prezentáció formájában munkáját, a következő 40 percben pedig játék következik, amely az adott szakmához kapcsolódik. Az előadók mindig szívesen jönnek, kifejezetten örülnek a meghívásunknak – nyilatkozott lapunknak Bednárik Prokec Zita, s azt is elárulta, hogy a közeljövőben kémikust látnak vendégül, illetve újra megrendezik a Mi fán terem a Mikulás? elnevezésű foglalkozást.
Nyitókép: A tavalyi Mi fán terem a Mikulás? foglalkozás iránt is nagy volt az érdeklődés (Juhász Erzsébet Könyvtár)