A zentai Városi Múzeumban szerdán délután kézműves-foglalkozást tartottak Ismerd meg a hagyományos tojásfestés művészetét címmel. A hagyományéltető délután a múzeum szervezésében valósult meg, amelyen közép- és általános iskolások, valamint felnőttek vettek részt. A tojásdíszítés technikáját Boja Patyi Sarolta, népi tárgyalkotó iparművész mutatta be Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató, muzeológus és Juhász Lassú Kornélia könyvtáros közreműködésével.
A foglalkozáson a legnagyobb keresztény ünnepre, a húsvétra készültek. Juhász Lassú Kornélia elmondta, az ünnepre készülők ebben az időszakban kezdik kifújni a tojásokat, gyűjtögetni a vöröshagyma héját, előkeresik az írókákat, illetve az összegyűrt papírlapokat, amelyeken a minták vannak.
– A foglalkozáson a figyelmünk középpontjába a tojás került. A tojás a termékenység ősi szimbóluma, és erre összpontosítottunk. Igyekeztünk a húsvéti néphagyományokra fókuszálni, és minden aspektusát bemutatni a jelenlévőknek. Boja Patyi Sarolta adta át a tudását és általa mélyebb betekintést nyerhettünk a húsvéti ünnepkör néphagyományaiba. Segítségével új technikákat sajátítottunk el, illetve a meglévő tudásunkat csiszolhattuk. A résztvevő diákok a Zentai Gimnáziumból és a Thurzó Lajos Általános Iskolából érkeztek, emellett a Rozetta Kézműves Társaság tagjai is a vendégeink voltak – mondta Juhász Lassú Kornélia.
Boja Patyi Sarolta azokat a technikákat mutatta be, amelyek a közelünkben megtalálhatók.
– Megnézhették, hogyan néznek ki a berzselt tojások, és hogy milyen technikával készülnek. Ezenkívül a bánáti tojásokat mutattam be egy minikiállításon, utána az erdélyi tojásokkal is megismerkedtek a résztvevők, végül pedig rátértünk a gömöri tájegységre. Igaz, hogy ez tőlünk messze van, viszont a technika közel áll a gyerekekhez, és könnyen elsajátítható. Lúdtollal visszük fel a viaszt a megfőtt tojásokra, és csak utána kerülnek valamilyen festékbe. Legtöbb esetben pirosra festik be, és amikor megszáradt a festék, visszaolvasztják a viaszt és utána jelenik meg a végső mintázat. Különböző mintaíveket hoztam, hogy lehessen őket kombinálni. A gyerekek nagyon ügyesek voltak, és örömmel fogadták az újdonságokat – mondta Boja Patyi Sarolta.

Nyitókép: Nagy lelkesedéssel festették a tojásokat (Fotó: Gergely Árpád)