2002-ben vásárolta meg a temerini TAKT azt a régi épületet, amelyben Sziveri János költő élt és alkotott. A kezdetekben egy tájház kialakítása volt a cél, majd ezt követően az udvar mélyén vissza nem térítendő támogatásokból felépült az alkotóház, amelynek földszintjén alkotóterem, galéria, emlékszoba, a tetőtérben pedig három vendégszoba, teakonyha, vizesgóc, társalgó létesült. A tegnapi, projektumzáró ünnepségen tiszteletét tette Miroslav Vasin, a tartományi kormány alelnöke, gazdasági titkár, Željko Dvožak gazdasági titkárhelyettes és Dejan Bradaš, a temerini községi tanács művelődésügyi felelőse és még számos közéleti személyiség.
Az alkotóház projektumának megvalósításáról az egybegyűlteknek Gusztony András ötletgazda elmondta, egykor maga is kételkedett benne, hogy Temerin képes lesz-e belakni a létesítményt, ám a TAKT legutóbbi kiállításának megnyitóján, amikor alig fértek be az érdeklődők a tágas kiállítóterembe, meggyőződött arról, hogy igen, sőt nemcsak Temerin, a tartomány, hanem egész Szerbia büszkesége is lehet, ha megfelelő módon kihasználják. Elkészült ugyan az emeleti rész a vendégszobákkal és a csigalépcsővel, de maradt még tennivaló, elsősorban a szobák berendezése. Erre a testvértelepüléseket (Jászapátit, Jánoshalmát és Mórahalmot) szeretnék felkérni. Hátramarad a helyiségek fűtésének a megoldása is, erre az IPA (Határon Átnyúló Együttműködési) Programból kívánnak pénzt szerezni. – Meggyőződésem, hogy az alkotóház megépítése egy jól átgondolt projektum, és tudjuk folytatni, képesek leszünk rá – mondta befejezésül az ötletgazda.
A Tartományi Munkaügyi, Gazdasági és Nemek Egyenjogúságával foglalkozó titkárság pályázat útján másfél millió dinárral támogatta az alkotóház tetőterének a kialakítását. Ezzel kapcsolatosan Miroslav Vasin, a tartományi kormány alelnöke, gazdasági titkár, miután megtekintette az épületet, megelégedettségének adott hangot, hogy az önkormányzattal való együttműködés eredményeként bővülhetett az épület, hiszen – mint hangsúlyozta – a kultúra és a hagyományok megőrzése, ápolása az élhetőbb jövő alapfeltétele.
– Mindaz mellett, hogy idegenforgalmi szempontból is jelentős az épület, egy olyan közegben, mint Vajdaság, ahol több nemzet él együtt, különösen fontos a hagyományok továbbadása – hangsúlyozta Vasin. – A titkárság a közeljövőben is támogatni fogja a hasonló elképzeléseket és az olyan programokat, amelyek az idegenforgalmi tartalmak bővítését szolgálják.
Az önkormányzat is felismerte az alkotóház jelentőségét, hogy a helyi magyar közösség örökségének a megőrzését szolgálja, ugyanakkor teret ad a képzőművészeknek is a kibontakozásra. A projektumról elismerően szólt az egybegyűltekhez Dejan Bradaš, a temerini községi tanács művelődésügyi felelőse is.