Megemlékezést tartottak pénteken a színházteremben a Szirmai Károly Közkönyvtár névadója születésének 125., továbbá az intézmény működésének 60., valamint a járeki és szőregi részlegek 50 évvel ezelőtti csatolásának évfordulója alkalmából. A csaknem telt házas megemlékezésen iskolások, fiatalok és idősebbek mutattak be szerb és magyar nyelvű műsort, amelynek során felidézték a gazdag hagyománnyal rendelkező temerini könyvtár múltját, külön is szólva a névadók –Temerinben Szirmai Károly, Szőregen Branko Radičević, Járekon pedig Petar Kočić írók – munkásságáról. A könyvtárak névadóiról elnevezett helyi művelődési egyesületek, a Cvrčak színházi gyermekcsoport, Bogdan Spasić (ének és gitár), az óvodások, általános és középiskolások látványos és élvezetes szavalatokkal, néptánc- és zenei összeállítással szórakoztatták a hálás közönséget.
A műsor elején elhangzott, hogy Temerinben a könyvtár gyökerei 1861-ig nyúlnak vissza, amikoris Temerinben megalakult az Olvasó Egylet, ebből nőtt ki az 1880-as évek elején a Magyar Katolikus Polgári Kör, amely igen gazdag könyvtárral rendelkezett. A két háború között, 1932-től 1941-ig, a Koloniján is működött könyvtár. A második világháborút követően, 1946-ban alakult meg az Ady Endre Művelődési Egyesület, ennek keretében könyvtár is működött. A Szövetkezeti Otthon felépítését követően, 1955-ben megalakult a Népkönyvtár, az otthon épületének főutcai szárnyában kapott helyet. A község településein is alakultak művelődési egyesületek, ahol könyvtárak is működtek. Ezek 1965-ben csatlakoztak a központi könyvtárhoz, amely egy ideig a Népegyetem keretében működött. Az intézmény negyven évvel ezelőtt vette fel Temerin szülöttjének, Szirmai Károly írónak a nevét, majd a múlt század nyolcvanas éveiben a jelenlegi épületbe költözött, 2013 óta pedig a Szirmai Károly Közkönyvtár nevet viseli
A megjelenteket és ünneplőket köszöntötte Dejan Bradaš, a községi tanács művelődésügyi felelőse, majd Korina Milenko, a könyvtár megbízott igazgatója szólt a gazdag hagyományokkal rendelkező könyvtári tevékenységről, megemlítve, hogy a könyvtár mintegy 60 ezer könyvvel rendelkezik: Temerinben 40 ezer (szerb és magyar nyelvű), Járekon 11 ezer, Szőregen pedig 9 ezer kötet áll az olvasók rendelkezésére. Vásárláskor arra törekszenek, hogy szépirodalmi művek mellett képzőművészeti, műszaki, filozófiai, lexikális tartalmú műveket is beszerezzenek. Az olvasóteremben sajtótermékek is olvashatók, és a komputer is használható. Az idén először a fürdőben is lehetett könyvet kölcsönözni. Működik a gyermekkönyvtár is, ahol az iskoláskorúak találhatnak maguknak olvasnivalót. A könyvtárnak 11 állandó foglalkoztatottja és két gyakornoka van – valamennyien nők.
Az ünnepség után a képtárban kiállítás nyílt a könyvtár tulajdonában levő régi és értékes könyvekből, újságokból, de a gyerekek fényképezkedhettek a könyvekből összerakott „trónon” is.