Szombaton Temerinben, nyilvános borkóstolóval, szakmai tanácskozással és tapasztalatcserével, valamint az alkalmi művelődési műsor közepette megtartott eredményhirdetéssel és díjkiosztással befejeződött a XIX. Nemzetközi Vince-napi Borfesztivál, amelyet a Kertbarátkör szervezett. A rendezvény az idén is nemzetközire kerekedett, a hazai borkészítők mellett Magyarországról, Szlovákiából, Horvátországból, Romániából és Moldáviából is érkeztek borászok, borminták.
A szervezők a már jól bevált forgatókönyv szerint az eredményhirdetés és díjátadás előtt a vendégeknek, újságíróknak szakmai értékelést tartottak. Az egybegyűltekhez elsőként Snejder Sándor a Kertbarátkör elnöke szólt. Köszöntötte a vendégeket, közöttük Szegedi Piroskát, Magyarország szabadkai főkonzulátusának konzulját, Juhász Attilát, a mezőgazdasági minisztérium államtitkárát, dr. Szabó Balázst, a Magyarország Földművelésügyi Minisztériuma Parlamenti és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya főosztályvezetőjét, Földesi Gyulát, a budafoki Borászati Szakképző Iskola igazgatóját, a testvértelepülések és a testvéregyesületek vezetőit, valamint a helyi közélet képviselőit.
A borokról Horvát László a borverseny zsűrijének elnöke szólt. Elmondta, hogy a 2015-ös évjáratról igen kedvezett a szőlő gyümölcsnek. Nagyon szép tiszta borokat lehetett készíteni, különösen vörös borokat. A magas cukortartalom miatt irányított erjesztést kellett alkalmazni, de végső soron majd az idő fogja megmutatni, hogy a mikrobiológia folyamatok hogyan fognak megnyilvánulni ezekben a borokban. A jó minőségük eredményeként az érmes borokat megfelelő kezeléssel hosszú évekig lehet tárolni Az érmek nagy száma bizonyítékul szolgál a borászok jó munkájára. Reményét fejezte ki, hogy a 2016-os év is olyan jó lesz, mint amilyen a tavalyi volt.
A szakmai tanácskozás keretében Juhász Attila fontosnak tartotta elmondani, hogy a mezőgazdasági minisztérium továbbra is támogatja a borászat fejlesztését, költségtérítést adnak az új szőlő ültetvények telepítésére, öntözőrendszerek kiépítésére, a borászatokban alkalmazott új technológiákra, és minden olyan újításra, fejlesztésre, amelyek fontosak a borászatban. A pénzintézetek is kínálnak kedvező kölcsönöket a szőlészet és borászat fejlesztésére. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a szőlészetről szóló törvény mellé készül egy szabályzat, amely az eddiginél rugalmasabban kívánja kezelni a kis területű szőlészeteket.
Földesi Gyula, a 115 éves budafoki borászati szakközépiskolában folyó borász szakember képzésről szólt, amely felöleli a szőlő telepítés, szőlő ápolás, a szüret, a termés feldolgozása és a borkészítés lépéseit a palackozásig. A gyakorlati képzésben az utóbbi időben helyet kapott a határon túli borász szakemberek képzése is, aminek keretében a szerbiai Mezőgazdasági Minisztériummal együttműködve első lépésként éppen a temerini Keretbarátkörrel alakítottak ki egy olyan szakmai képzési formát, amely új szemléletű ismereteket tud nyújtani az érdeklődőknek. Az elképzelés szerint a több napos elméleti képzés Temerinben történne, a két hetes gyakorlati pedig Budafokon a szakiskolában. A képzés iránt érdeklődni a Kertbarátkörben lehet. A tanfolyam márciusban kezdődik.
Sor került az oklevelek és az érmek kiosztására is. A borverseny nagy serlegét a szlovákiai Palik-pincészet (Nagypeszek) vörös bora nyerte a verseny legmagasabb 96,80-as átlagosztályzatával.