A korai gyümölcsfák után a repce az első igazán nagy méhlegelő az idény kezdetén vidékünkön. A több héten át virágzó olajnövény terméseredményeit 15-20 százalékkal is növelheti a szakemberek szerint, ha méhkaptárakat helyeznek el a parcellák közelében. A korábbi években Topolya község területén sajnos a rosszul időzített, illetve rosszul megválasztott szerekkel történt permetezés a méhek tömeges pusztulását okozta. Ebben az évben szerencsére nem volt hasonló eset, a sárga virágú haszonnövény szezonja most ér véget, a méhészek már pergetik az egészség megőrzése szempontjából is ajánlott repcemézet. Mirko Spasojević, a Topolyai Községi Méhészegyesület elnöke elmondta, hogy a község területén mintegy 5000 hektáron termesztettek idén repcét. A káposztafélék családjába tartozó szántóföldi kultúra kiváló méhlegelőnek számít.
– Valójában a méhészeknek és a növénytermesztőknek közösek az érdekeik, de az utóbbi években sajnos voltak termelők, akik felelőtlen vegyszeres permetezéssel nagy károkat okoztak a méhészeknek. Idén szerencsére nem volt ilyen. Legalábbis nem volt nagyobb méretű, de egy esetben a méhészek intervenciójára volt szükség, hogy a gazda ne permetezzen virágzásban – mondta Mirko Spasojević, akinek a véleménye szerint nincs is igazán hatása a rovarirtókkal virágzásban végzett kezelésnek, az egyértelmű hátránya pedig, hogy egész méhrajok eshetnek áldozatul.
– Sajnos többen felelőtlenül, előzetes tudás, szakmai tájékozottság nélkül használták a vegyszereket, de mára javulás tapasztalható e téren. Nagy hangsúlyt kell fektetni az edukációra, illetve a törvényes előírások betartását is hatékony eszközökkel kell biztosítani. Tavaly egy esetben egy méhész pert indított, mert hatalmas károkat szenvedett egy felelőtlen gazdálkodó miatt, és most várhatóan nagy összegű kártérítést ítélhet meg neki a bíróság. Az egyre nagyobb területeken termesztett repce talán még sosem volt ilyen szépen fejlett virágzásban. Mégsem tudtak a szorgalmas kis rovarok minden helyen jól hordani, mert az időjárási körülmények nem kedveztek, azaz gyakran volt csapadékos vagy erősen szeles az idő – tette hozzá az egyesület elnöke.
A repceszezonnak vége van, most az akác kezd virágozni, utána pedig a napraforgó, az a növényi kultúra, amely hagyományosan jó mézelőnek számít vidékünkön. A repceméz nemcsak a méhek kedvence, hanem az embereké is, hiszen amellett, hogy nagyon egészséges, az íze is igazán finom, karakteres. A hektáronkénti mézhozam akár a 100 kilogrammot is meghaladhatja, ha kedvezőek a körülmények. A szép sárga repcevirágmező pedig az első nagy mennyiségű nektárt adó kultúrnövény, ami egyben lenyűgöző látványt is nyújt tavasszal. A repceméz az egyik legmagasabb szőlőcukor-tartalmú méz, ennek köszönhetően hamar kristályosodik, nagyon krémes, és gyorsan képes beopálosodni. Krémméznek is nevezik, mert könnyen kenhető, és a színe általában a krémszínűtől a halványsárgáig terjed. Sok esetben egészen világos a színe, így jól megkülönböztethető például a virágméztől. Erős fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, kiváló a gyomorsavtúltengés ellen, illetve magas vastartalma miatt akár vérszegénység ellen is javasolt. Német István ismert topolyai méhész, a községi egyesület elnökségi tagja elmondása szerint összességében jónak mondható az idei repceszezon, és most az akácra összpontosítanak. Ilyenkor ajánlatos a repceméz kipergetése, mert ellenkező esetben a méhek jó eséllyel kirajzanak.
Nyitókép: A repce virágzása szemet gyönyörködtető és hasznos méhlegelő a topolyai határban is (Tóth Péter felvétele)