Érdekes ajándék lehet felnőtteknek például egy borlakat vagy a kisgyermekek számára egy ördöglakat, illetve más, fából készült használati vagy dísztárgy. Nem mellékesen ezek az ajándéktárgyak környezetbarát anyagból készülnek, tehát amikor használaton kívül kerülnek, akkor nem szennyezik tartósan a környezetünket. Efféle tárgyak készítésével foglalkozik Oszlánszki János. A topolyai nyugdíjas néhány évvel ezelőtt azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy udvarában, viszonylag kis helyen több száz hatalmas kolbásztököt termelt. A növényeket felfuttatta az ott lévő fákra, így az ültetvény különleges hangulatot árasztott.
János elmondta, hogy a fafaragással – akárcsak a kolbásztök termelésével – mindössze néhány évvel ezelőtt kezdett el foglalkozni, már nyugdíjasként. Úgy tűnt, hogy hasznos időtöltés lehet fából megalkotni valamit. Előzetes tudása vagy tapasztalata nem volt, ahogyan tanítómestere sem. Volt néhány szerszáma, azokkal próbálgatta a fát megmunkálni, majd pedig saját maga készített egy faesztergát is. A legtöbb tudást önképző módon, tapasztalati módszerekkel sajátította el, illetve az internet adta lehetőségeket is kihasználta, hiszen a világhálóról nagyon sok új információt lehet begyűjteni. Elmondása szerint azonban semmi sem pótolhatja azokat a gyakorlati tapasztalatokat, amelyeket a fa megmunkálása során szerez az ember, még olyan áron is, hogy esetleg sikertelen egy-egy elképzelt alkotás elkészítése.
A fának ugyanis, ahogyan mondani szokás, lelke van. Oda kell figyelni az eredetére, fajtájára, mintájára, erezetére, a benne található csomókra. Tapasztalatai szerint amikor a fát elvágják, akkor elengedhetetlenül hajlamossá válik valamilyen szinten a repedésre. Ha az ember nem figyel oda, illetve bizonyos esetekben még ha oda is figyel, a hasadást, megrepedést akkor sem lehet megakadályozni. Ezért aztán a közhiedelemmel ellentétben nagyon nem egyszerű a fával dolgozni. Volt úgy például, hogy fenyőfából próbált alkotni, amit előtte kétévi odafigyeléssel szárított, de amikor elkezdte megmunkálni, mégis megrepedezett. Nagyon sok esetben viszont dekoratív tud lenni, ha rajta marad a fán a héja, illetve ha látszanak a csomók, látszik az erezet, az évgyűrűk. Tapasztalatai szerint a bükkfa az egyik legjobb alapanyag, talán a legkönnyebb vele dolgozni, hiszen keményfa, mégis jól megmunkálható. Ugyanakkor a bükkfára nem jellemző az erős mintázottság. Amikor valami különlegeset alkot, akkor különféle fafajták jöhetnek számításba. Vázákat, gyertyatartókat, kulcstartókat és nagyon sok mindent készít a borlakatok és az ördöglakatok mellett a topolyai nyugdíjas.
A kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola tornatermében az 51. Nemzetközi Kézimunka- és Gyűjteménykiállítás vagy közismerten MIRK öt napon át várta az érdeklődőket. A rendezvény fő szervezője a Multietnikus Hobbiklub, a helyi szervezést pedig a Nők Kishegyesi Fóruma és a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület vállalta. Több mint kétezer kézimunka és gyűjteménytárgy tekinthető meg az 51. MIRK helyszínén. A legkülönbözőbb technikákkal készült alkotások mutatják be az alkotói-gyűjtői szenvedélyt.
A munkákat szakmai zsűri értékeli. A MIRK ma zárja kapuit, az ünnepélyes díjátadót 13 órától tartják.
Nyitókép: Különleges alkotásaival mutatkozott be a kishegyesi MIRK-en Oszlánszki János (Tóth Péter felvétele)