2024. november 5., kedd

Vidám, mégis tanulságos

A kutya és a macska örök haragjának titkát viszi színre a bácskossuthfalvi DéliBábszínház

A Veszprémben május 11-e és 14-e között megrendezésre kerülő Bűvös Bábos Fesztiválra készül a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ legfrissebb szakcsoportja, a DéliBábszínház. A csapat tagjai az Id. Kovács Gyula Általános Iskola felsős diákjai: Holló Réka, Sevarac Réka, Sevarac Emese és Gáspár Kamilla. A lányok egy furfangos történetet játszanak el, A kutya és a macska című népmesét, amelyet Tóth Kriszta magyarországi színész és bábos szakember rendezésében igyekeznek színpadra csiszolni. A művelődési házban megtartott minapi próbájukon megtudtuk, hogy rendezőjük Törökbálintról érkezett Bácskossuthfalvára, a Nemzeti Művelődési Intézet felkérésére.

– A bácskossuthfalvi lányok hihetetlenül ügyesek, játékosak, mégis koncentráltak, egyszóval színpadra termettek. Én magam sem hittem el, de már az első találkozásunk alkalmával gyakorlatilag össze is állt az előadás váza, a cselekmény, a szereplők, ki hova megy, ki mit csinál, mit mond. A bácskossuthfalvi darabbal párhuzamosan egy bácsgyulafalvi csapatot is igyekszem koordinálni, felkészíteni a veszprémi szemlére. Most személyesen is jelen vagyok a próbán, de szerencsére a mai digitális eszközöknek köszönhetően a felkészülés alkalmával nem igazán akadály a távolság. A lányok által kiválasztott, prózában megírt mesét dramatizáltam, és a négy lány személyiségére alkalmaztam a forgatókönyvét – tudtuk meg a darab rendezőjétől, aki hozzátette, hogy a bácskossuthfalvi lányok korábban nem találkoztak a bábozás szakmai oldalával, ezért januárban megismerkedtek a műfaj alapjaival.

– Különösen a bunraku bábra igyekeztem felhívni a figyelmet, hiszen ezekkel a típusú bábokkal viszik színpadra a darabot. Ez azt jelenti, hogy a figurák fejénél van egy forgatási pont, illetve a kezüket, lábukat lehet mozgatni. Emellett a mozgatók is szereplői az előadásnak, vagyis ők is teljes testtel látszanak, nem bújnak paraván mögé, így lehetőségünk van interakcióba kerülni a mozgatókkal és a bábokkal – mesélte Tóth Kriszta, majd hozzátette, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet, a Pápai Művelődéstörténeti Társaság és a Pegazus Színház által szervezett fesztivál, amelynek keretében idén Veszprémre mint Európa kulturális fővárosára szegeződik a figyelem több rangos programon keresztül. A hivatásos csoportok mellett amatőröket is várnak szerte a Kárpát-medencéből. Mivel a legtöbb amatőr csapatot pedagógusok, művelődésszervezők vezetik, ezért a fesztivál koordinátorai valamennyi csoport mellé kijelöltek egy-egy szakmabelit. Így került Tóth Kriszta Bácskossuthfalvára, illetve Bácsgyulafalvára.

Tímár Gabriella, az Ady elnök asszonya örömének adott hangot, hogy a művelődési központ keretében bábos szakkör is szárnyra kapott, és elárulta, hogy a lányok már az iskolában is belekóstolhattak a színjátszásba. A zenei aláfestést maguk állították össze, mint ahogy Holló Réka furulyajátékát is. A lányok elmondták, hogy a veszprémi találkozó villámcsődületre is várja a gyermek résztvevőket, a heti két próbán erre is készülnek, és nagyon élvezik az egészet. Különösen a darab végén a párnacsatát és a zavarócskát.

– Az egyik meséskönyvemből származik a kutya és a macska története, nagyon megtetszett az egész, ezért ezt választottuk ki – tudtuk meg Holló Rékától.

– Nagyon vidám hangulatban zajlanak a próbáink péntekenként és keddenként, a tanulásban nem hátráltatnak bennünket – mesélte Kamilla, majd Emese hozzátette, hogy ugyan a főszerepeket megszemélyesítő bábokat: a kutyát, a macskát és a kandúrt nem maguk készítették, de a díszletet már igen. Sevarac Réka pedig arról mesélt, hogy eddig két alkalommal játszották közönségnek az előadást, és nagyon örültek azoknak a pillanatoknak, amikor a gyerekek értették a poénokat, és önfeledten nevettek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A DéliBábszínház tagjai: Sevarac Emese, vagyis Moto, Sevarac Réka, Repi, rendezőjük, Tóth Kriszta, Holló Réka, azaz Pirki és Gáspár Kamilla, becenevén Milla (Kazinczy Paszterkó Diana felvéte