2024. december 22., vasárnap

Móka a múzeumban

Egy héten át gyermektábor a néprajzi kiállításhoz kötődően

Júniusban új, ezúttal néprajzi kiállítás nyílt Topolya Község Múzeumában. Hogyan szórakoztak Topolyán és környékén a századelőn Zöldy Pál gyűjtése nyomán? – erre a kérdésre kapunk választ a kiállítás segítségével, amely a népi élet egyik szegmensét, a mindennapi élet velejáróját tárja elénk, a mókázást: miként és hogyan szórakozott a topolyai és környékbeli gyermek, fiatal és felnőtt a századelőn.

A napokban a nemrég nyílt, Móka című, Topolya múltját bemutató néprajzi kiállításhoz kötődően gyermektábort tartanak.

Népi játékok Rind Melitta vezetésével

Népi játékok Rind Melitta vezetésével

Július 17-étől 21-éig, hétfőtől péntekig 9-től 12 óráig a foglalkozások visszarepítik a gyerekeket a múlt század kezdetének játékvilágába. Énekeket, játékokat tanulnak, kézműves-foglalkozáson belül játékokat készítenek majd a táborvezetők: Bakos Réka, Farkas Karina, Popović Sanja, Rind Melitta, Vastag Gazsó Hargita, Szuhankó Ruzsena és Sándor segítségével.

Az ötnapos Móka-tábort ovisok és alsósok részére szervezik. Hétfőn a régi korok egyik kedvenc játéktevékenységét tanították meg a gyermekekkel, a virágokból, gyógynövényekből készült koszorú elkészítését. Ebben segítségükre volt Ortó Kanyó Anikó, aki nemcsak csodálatos illatot varázsolt növényeivel a múzeumi terekben, hanem meg is tanította, hogyan hajlítható vesszőből a koszorúalap, majd hogyan díszíthető különböző mezei virágokkal, amelyeket ő adományozott az alkalomra. Ezt követően Rind Melitta századelős játékokat játszott a gyermekekkel a múzeum melletti téren, amely játékokat Zöldy Pál gyűjtötte egykor Topolyán és környékén.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ortó Kanyó Anikó irányításával gyönyörű koszorúk készültek (Facebook/Topolya Község Múzeuma)