2024. július 27., szombat

Előrelépés a hulladékgazdálkodás terén

A Szabadkai Regionális Hulladéktároló Hulladékgazdálkodási Kft. hulladékgyűjtő udvarainak megnyitása minőségi ugrás a hulladékgazdálkodás területén. Új részlegek Topolya mellett Magyarkanizsán, Zentán, valamint a békovai központban is nyíltak. A polgárok számára lehetőség van az újrahasznosítható hulladék ingyenes leadására.

Dr. Gligor Gellért, a kft. igazgatója a topolyai sajtótájékoztatón elmondta, hogy most nyitnak a polgárok felé.

– Ez a lépés nagyon fontos része az egész rendszernek, ugyanis ezzel hozzájárulunk a talajvizeink védelméhez. Célunk, hogy kevésbé terhelődjön a környezetünk, ellenőrizetlenül ne jusson ki hulladék a szabadba. Arra törekszünk, hogy a hulladékot minél nagyobb mennyiségben fel tudjuk dolgozni. Alapvetően azokat a trendeket követjük, amelyeket az Európai Unió, illetve a szakma és a tudomány is diktál. Olyan technológiákat tudunk felvonultatni, amelyek a további hasznosítást fogják előtérbe helyezni – nyilatkozta.

A hulladék kezelése szempontjából nagyon fontos, hogy a lakosság is együttműködő legyen, hogy szelektíven gyűjtsék a hulladékot, környezettudatosan viselkedjenek. A cél természetesen a környezettudatosság javítása. Már megkezdődött Csóka községben a kétkukás rendszer bevezetése, ahol az újrahasznosított hulladékot szelektíven gyűjtik. Csóka mellett Kishegyesen és Palicson is zajlik már a folyamat, és a következő időszakban szélesedni fog, a folyamat kiterjesztésének tervezetten zajlik a dinamikája.

Topolyán keddtől szombatig mindennap 9 és 17 óra között bárki leadhatja a hulladékot. Átadható a papír, a karton, a PET, az üveg és a fémhulladék, amely csomagolóanyagként szolgált. A hulladékudvarba szállítandó hulladékot típusonként kell elkülöníteni. A hulladékudvart csak az adott községben regisztrált, lakcímmel rendelkező polgár veheti igénybe. A beérkező és szétválogatásra kerülő hulladék mennyiségét mérleg segítségével megállapítják, majd az átvett mennyiségről igazolást állítanak ki.

A hulladékgyűjtő udvarok megnyitása alkalmából tartott sajtótájékoztató a topolyai átrakóállomáson (Tóth Péter felvétele)

A hulladékgyűjtő udvarok megnyitása alkalmából tartott sajtótájékoztató a topolyai átrakóállomáson (Tóth Péter felvétele)

Szatmári Adrián topolyai polgármester is előrelépésnek tartja a fejleményeket.

– A lakosoknak lehetőségük nyílik arra, hogy az előválogatott szemetet itt átadják. Biztos vagyok abban, hogy pozitív hatása lesz ennek a kezdeményezésnek, kevesebb hulladék kerül a szeméttelepekre. A Komgrad Közvállalattal azon dolgozunk, hogy a rendszeresített szemételszállítást az egész község területére kiterjesszük. Bácskossuthfalván és Pacséron már szétosztottuk a szemeteskukákat. Folyamatban van a kukák szétosztása Kisbelgrádban, Tomislavci településen, valamint Karađorđevón. Célunk, hogy az év végére minden településről ide kerüljön a hulladék az átrakóállomásra. A költségvetési forrásokból további 1000 darab szemeteskukát vásároltunk. Topolyán hamarosan kék színű kukákat fogunk kiosztani, ezekbe az újrahasznosítható háztartási szemetet kell majd összegyűjteni – fejtette ki. Jelenleg a város területén négyzetméterenként kell fizetni a szemételszállítási díjat, a helyi közösségekben háztartásonként fizettetik meg, de ezt is egységesíteni fogják.

Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere elmondta, hogy a regionális hulladéklerakóval együttműködve igyekeznek most egy szinttel följebb lépni, bevezetni a szelektív hulladékgyűjtést. Bízik benne, hogy a polgárok majd ezt is nyitottan fogják fogadni. Czegledi Rudolf, Zenta polgármestere arra mutatott rá, hogy az átrakóállomás megépítésével és működtetésével körülbelül egy évvel ezelőtt jelentős lépést tettek a hulladékkezelés terén. A régi depóniákat így most majd bezárhatják, a helyüket rendezhetik.

– A hulladékudvar megnyitásával jelentős lépést fogunk tenni az illegális szemétlerakók felszámolására, hiszen a lakosság számára ez biztosítja annak lehetőségét, hogy megfelelő helyre elvigyék a fölösleges hulladékot – nyilatkozta.

Kern Imre, Szabadka alpolgármestere rámutatott, hogy a kommunális hulladék nagy része bekerül a regionális depóniába.

– Kiosztottuk szemeteskukákat, most már Hajdújáráson, Királyhalmán, Csantavéren és a többi településen is szervezetten folyik a hulladék begyűjtése. Palicson bevezettük a kék kukákat, dolgozunk azon is, hogy a rendszert bevezessük az összes többi helyi közösségben és a városban is. Ott nem kukák lesznek, hanem konténerek. A polgárok rövid időn belül látják majd ennek az előnyét. Úgy tűnhet, hogy ez drága szolgáltatás, de e nélkül nincs rend és tisztaság a városban – nyilatkozta, majd felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós csatlakozási folyamat során is ez az egyik feltétel. – Meglátásom szerint Szabadka ezen a téren is élen jár Szerbia területén, akárcsak a szennyvíztisztítás területén – emelte ki.

Tóth Péter felvétele

Tóth Péter felvétele

Nyitókép: Bárki leadhatja a szelektíven előkészített hulladékot (Tóth Péter felvétele)