2024. szeptember 3., kedd

Szépéktől egészségeset

A fóliasátor alatt sem terem már babér

A bajsai házaspár, Szép István és felesége, Ildikó nem ismeretlen a topolyaiak számára, hiszen vegyszermentesen termesztett portékájukkal rendszeresen ott vannak a topolyai piacon. Paradicsomot, paprikát, karalábét, karfiolt, uborkát, zellert és sok minden mást is termesztenek, fóliasátorban és szabadföldön egyaránt.

István elmondta, hogy évek óta igyekeznek vegyszermentesen termelni, noha sajnos az értékesítés során ezt nemigen lehet valorizálni. Sőt! Sok esetben a kicsit tetszetősebb külsejű, de alaposan vegyszerezett árut részesítik előnyben a vásárlók. Szépék viszont még a műtrágyahasználatot is marhatrágyával váltották ki. A vegyszermentes termékek előállítása, megtermelése mindig is drágább volt, de a zöldségtermesztésben egyébként is jelentősen megnőttek a költségek, miközben a piacokon a kereslet az áru iránt csökken. Az árak sem emelkednek, a paradicsom például évek óta ugyanannyiba kerül. István szerint Topolyán különösen a keddi piacokon kicsi a forgalom, szinte már meg sem érné eljönni, de mindig vannak rendeléseik, és úgy döntöttek, nem hagyják cserben a vevőiket. Most van a kovászos uborka szezonja, és az elkövetkező hetekben ez a vegyszermentes alapanyagból készített finomság is szerepel a kínálatukban.

A csökkenő forgalom, az újratermelési anyagok árának emelkedése mellett egyéb nehézségek is felmerülnek. A közelmúltban például kisebb jégverés csúfította el a karalábét. A megvastagodott szárrész, amit valójában felhasználunk, nem károsodott, tápanyagértéke nem csorbult, de a leveleket kilyuggatta a jég, és így már nem lehet ugyanannyiért eladni, mint ha makulátlan lenne. Az öntözést sem lehet már a továbbiakban megoldani vezetékes vízzel. Egy új kút fúrása és felszerelése viszont több ezer eurós beruházást jelent. A talaj takarására használt fekete fólia és a megbízható minőségű külföldi vetőmag ára is jóformán megduplázódott egy év alatt. Arra is figyelmeztetett, hogy esetenként még át is verik a termelőket. Több ismerőse járt úgy, hogy a beszerezte az igen drága, több száz eurós talajfertőtlenítő készítményt, amiről azt ígérték, kiválóan fog majd hatni, de nem hozott eredményt. A talajlakó kártevők, drótférgek, pajorok, lótetűk nem pusztultak el.

A nehézségek nem új keletűek, évről évre felmerül valami, korábban többször fontolgatták, hogy felhagynak a tevékenységgel, de ez mégsem történt meg. Elmondták, hogy a fiuk is hazaköltözött külföldről a családjával, így most már őket is bevonták a munkába, ami nagy segítség.

Ildikó és István a topolyai piacon (Tóth Péter felvétele)

Ildikó és István a topolyai piacon (Tóth Péter felvétele)

A paradicsomot a gombabetegségektől szódabikarbónás oldattal védik meg. Ez nemcsak környezetbarát és vegyszermentes megoldás, de a vevők visszajelzései szerint jobb ízű, édesebb is a paradicsom tőle. Idén a szódabikarbónás kezelés is csak részleges eredményt hozott, de vegyszert nem használtak, a gombafertőzött növényeket eltávolították. Mintegy 30 százalékos volt így a tőveszteség. Más kultúrákhoz Magyarországon szerzik be a bakteriális alapon ható gombaölő szereket, ami szintén organikus termelésben alkalmazható megoldás, de drágább, mint a klasszikus vegyszeres védekezés. A palánta nevelésére használatos föld és a csomagolóanyag is megdrágult. A piacon viszont a vevők mindent drágállnak, általában alkudnak, észrevehető, hogy pénztelenség van.

Nyitókép: Ildikó és István a topolyai piacon (Tóth Péter felvétele)