2024. szeptember 2., hétfő

Cél a kibontakozás

A NILD Tanulás Terápiával ismerkedhettek meg a vajdasági magyar gyerekekkel is foglalkozó fejlesztőpedagógusok Topolyán

Ma zárul az a négynapos akkreditált képzés Topolyán, amit a szabadkai székhelyű NIDUS – Együtt a Gyermekek Fejlesztéséért Egyesület szervezett Topolyán, a Bethesda Szeretetszolgálat székházában. A rendezvényt a Hátország Egyesület közreműködésével bonyolították le, és a célja volt a NILD Tanulás Terápia program alapelveit átadni az óvodás és iskolás korosztállyal is foglalkozó vajdasági magyar környezetben dolgozó szakemberek: gyógypedagógusok, pedagógusok, logopédusok és pszichológusok számára. Sutus Ágota, a NIDUS elnök asszonya elmondta, hogy ez a tanulási módszer az Egyesült Államokból származik, és a magyarországi adaptált változatával ismerkedhettek meg a jelen levők.

A NILD, egy kognitív módszer, és a tanulók képességétől függetlenül fejleszti egyebek mellett a magabiztosságot, az önálló tanulás motivációját és képességét. Tanulási nehézségekkel küzdő gyerekekkel, de a hagyományos tantervet követőkkel is foglalkozó szakembereink 16-an érkeztek megismerni az elveit Szabadkáról, Topolyáról, Magyarkanizsáról, Óbecséről és Temerinből, Bajmokról, valamint Pacsérról. Ez a továbbképzés azért is fontos, mert mi, vajdasági, magyar ajkú, fejlesztő szakemberek tudunk ugyan egymásról, de általában szerb nyelven zajló továbbképzéseken, szemináriumokon van lehetőségünk találkozni. És most a képzés mellett a saját nyelvi közegünkben tudunk eszmét cserélni, megosztani egymással a tapasztalatainkat. Ennek a találkozónak az is a jelentősége, hogy bővülnek azzal kapcsolatlatban is az ismereteink, hogy egy-egy fejlesztésre szoruló gyermeknek milyen utat, kit javasolva tudunk segíteni – tudtuk meg egyebek mellett Sutus Ágotától. A magyarországi Hátország Egyesületet, azaz a Hátrányos Helyzetűekért Országos Egyesületet gyógypedagógusok, pedagógusok és hátrányos helyzetű óvodásokat és iskolásokat támogató civilek hozták létre, annak érdekében, hogy minél több anyaországi és határon túli gyermeket támogathassanak a céljaik, elhívásuk megvalósításához. Az Egyesült Államokból származó NILD Tanulási Terápiát a szervezet szakmai vezetője, dr. Jordanidisz Ágnes honosította meg Magyarországon, és viszi hírét a határon túlra is.

– Topolyán elsősorban az óvodás korú, azaz az iskolai előkészítős gyermekekre alkalmazott adaptációjával foglalkozunk. A gyerekek pszichoszociális fejlődéséről beszélgettünk, megtanulhatták a kollégák a NILD eljárás vizsgálati módszereit, azaz a nyelvi fejlődést, a matematikai-logikai gondolkodás, a vizuális-térbeli tájékozódás jártasságát felmérni, és a saját testképről való tájékozódást. Ezt követően a fejlesztési technikákról is szó volt, azaz, hogy kell a lehető legtöbb területet stimulálva a gyermekekre hatni – hallhattuk Jordanidisz Ágnestől, aki elmondta azt is, hogy Magyarországon több, mint 15 éve oktatják már ezt a módszert a pedagógusok, gyógypedagógusok számára, és különböző oktatási intézmények használják az egyszerű osztálytermi tanítás alkalmával, az inkluzív oktatás keretében, de a tehetséggondozásban is. A Topolyán megszervezett továbbképzést Magyarország Kormánya Nemzeti Együttműködési Alapján keresztül a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával tudták megvalósítani, a fejlesztési szakemberek pedig díjtalanul tudtak rajta részt venni a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság hozzájárulásának köszönhetően.

Nyitókép: A képzést a topolyai Bethesda Szeretetszolgálat székházában tartották (Huber Varmuzsa Anikó)