2024. szeptember 2., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a rákkutatást

Az Európai Rákbetegek Szövetsége (European Cancer Patient Coalition, ECPC) évi közgyűlését Brüsszelben tartották meg. A Topolyai és Kishegyesi Községközi Rákellenes Társaság képviselőjeként annak elnöke, dr. Tóth Isaszegi Sándor általános szakorvos is részt vett a nyár eleji konferencián. Vele együtt ott voltak más szerbiai egyesületek, a Boszniai Szerb Köztársaság és a Boszniai Szövetségi Köztársaság hasonló szervezeteinek képviselői is. A központi téma ezúttal a rákos betegek adatainak az összehangolt és hatékony feldolgozása volt. Az általános orvosi rendelőben a diagnózis felállítása után már megkezdődik a feldolgozás, a betegek adatait beírják, azok bekerülnek a regionális nyilvántartásba, amit aztán állami szinten dolgoznak fel. Azt követően minden adatot továbbítanak egy európai központba, ahol mesterséges intelligencia segítségével dolgozzák fel az információáradatot. A rosszindulatú betegségek megelőzését, a megelőzés megszervezését segítik, a betegség korai felismerését célzó szűrések megszervezését, illetve a megfelelő terápia bevezetését is segíti a mesterséges intelligencia. Nem utolsó sorban az alkalmazott terápia sikerét is nyilvántartják, az ilyen adatokból pedig a mesterséges intelligencia olyan következtetéseket tud leszűrni, melyek sokban elősegíthetik a jövőben a daganatos betegségek megelőzését, a korai felismerést és a gyógyítást is. Sajnos az eddigi adatok feldolgozásából kiderült, hogy Európában folyamatosan növekszik a rákbetegek száma. A tendencia pedig tovább folytatódhat, várhatóan 2035-ig az esetszámok a lakosság arányaihoz mérten 28 százalékkal megnőhetnek.

Dr. Tóth Isaszegi ezúttal is felhívta a figyelmet arra, hogy a megelőzés, a szűrővizsgálatokon való részvétel, az önvizsgálat is kiemelkedően fontos szerepet játszik a daganatos betegségek elleni küzdelemben. A 45 év feletti hölgyeknek egy-két évente részt kellene venniük nőgyógyászati szűrővizsgálaton. Sajnos körükben gyakori a mell rosszindulatú daganatos betegsége, ezért kell rendszeresen mammográfiás és ultrahangos vizsgálatra elmenni. A férfiak esetében a végbél, a dülmirigy (prosztata) van kitéve ilyen veszélyeknek. Az ilyen daganatok felfedésére is megvannak a megfelelő vizsgálati módszerek. A megelőzést szolgálja az egészséges táplálkozás, a stresszmentes életmód, illetve a függőséget okozó különféle élvezeti szerek, például a dohányzás mellőzése. Ez utóbbi egyértelműen összefüggésbe hozható bizonyos daganatok kialakulásával. Vannak azonban szép számban olyan esetek, amikor a kiváltó ok ismeretlen.

A méhnyakrák esetében a vírus jelenléte tekinthető az okozónak, a herpeszvírusok családjába tartozó HPV vírus ellen ma már elérhető a védőoltás Szerbiában is, fiúk és lányok részére is. Sajnos a statisztikák szerint Szerbiában évente ezer ilyen megbetegedést diagnosztizálnak és minden évben 700 ilyen beteget el is veszítünk. A szűrővizsgálatokon történő részvétel azonban az elváltozások korai felfedezését segíti, amikor még jók a teljes gyógyulás esélyei.

A világon számos olyan szervezet és intézmény tevékenykedik, amely feladatául tűzte ki a daganatos betegségekről szóló tájékoztatást, a megelőzés és a szűrővizsgálatok fontosságának, nem utolsósorban pedig a már megbetegedettek iránti empátia és segítőkészség nélkülözhetetlenségének hangsúlyozását. A Topolyai és Kishegyesi Községközi Rákellenes Társaság még 1970-ben alakult, és azóta aktív.

Nyitókép: Dr. Tóth Isaszegi Sándor a közgyűlés résztvevőivel Brüsszelben (Topolyai és Kishegyesi Községközi Rákellenes Társaság)