2024. november 24., vasárnap

Újraéledő kapcsolatok

A Muratáj bemutatkozása Bácsfeketehegyen

Az irodalmi est résztvevői

Valamikor egy országba tartoztunk és a mainál sokkal szorosabb kapcsolataink voltak, azután a történések elválasztottak bennünket, de most kapcsolataink lassacskán újraélednek – mondta többek között bevezetőjében Tóth Lívia, a Hét Nap újságírója a Muratáj című irodalmi, művészeti, szlovéniai folyóirat bemutatkozásán, amelynek szerzői, szerkesztői Zentát követően Bácsfeketehegyre is ellátogattak.

A muravidéki magyarság a határon túli magyarok legkisebb közössége, lélekszámuk alig haladja meg a hatezret és a beolvadást szorgalmazó délszláv politikának köszönhetően a lélekszám folyamatosan csökken. Ennek ellenére a közösségnek volt ereje arra, hogy az ötvenes évek végén folyóiratot indítson Szúnyogh Sándor ismert költő szerkesztésével és a folyóirat azóta is fennmaradt, mert mint az irodalmi esten is elhangzott, az ottani alkotók is mélyen hisznek abban, hogy az írott szó az identitás megtartásának egy lényeges eleme. Ha ugyanis csak a beszélt nyelv szintjén maradtak volna, mára valószínűleg alig lenne magyarul beszélő ember azon a vidéken. Az irodalmi esten jelen volt Kepe Lili, a Magyar Nemzetiségi Intézet igazgatója, a folyóirat kiadója, valamint Zágorec Csuka Judit, Bencze Lajos és Halász Albert, a folyóirat állandó munkatársai, szerzői és szerkesztői. Mint az irodalmárok hangsúlyozták, mindig is megpróbáltak helyt állni az egyetemes magyar kultúra színpadán s ebbéli törekvéseiket igazolja többiek között az is, hogy a legutóbb Bácsfeketehegyen megtartott Dudás Kálmán Vers- és Prózamondó Találkozó győztese egy lendvai kislány lett.

A Muratáj bemutatásra hozott kiadványait a folyóirat vezetői a házigazda könyvtárnak ajándékozták és ígéretet tettek arra, hogy további kiadványaiknak egy-egy példányát is elküldik az intézménynek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás