2024. november 24., vasárnap

Januárban újabb drámapedagógiai képzés

A pedagógusok hasznosítják a drámapedagógiai módszereket –Beszélgetés Lódi Andreával a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai társaság elnökével

Lódi Andrea

Háromszor zajlott eddig a pedagógusok számára drámapedagógiai továbbképzés Bácsfeketehegyen a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság szervezésében, legutóbb november végén és december elején volt egy ilyen képesítés. Az eddigi tanfolyamokról és a tervekről beszélgettünk Lódi Andreával, a Vajdasági Magyar Drámapedagógiai Társaság elnökével.

O Milyen jellegű volt az eddigi képzés és kapcsolódik-e a jövő évi tervekhez?

– A tavalyi és az idei képzés is ugyanazon programok szerint zajlott, s erre épül majd fel a jövő évi, vagyis a 2010-es képzési programunk. Jövőre azok vesznek részt programjainkban, akik az eddigiek során legalább egyszer jelen voltak a képzéseken, részt vettek a műhelymunkákban. Számításaim szerint legalább hatvanan vannak ilyenek, főleg tanítók, de magyar- és fizikatanárok, sőt német és angol szakos tanárok is, mivel a módszereket többé kevésbé alkalmazni lehet minden órán. A két év alatt 39 vajdasági településről jöttek pedagógusok továbbképzésünkre és külön öröm, hogy a szórványból is jönnek, például Nyugat-Bácskából, Zomborból, Doroszlóról, Bezdánból, Gombosról. Rendszeresen jelen vannak a közép-bácskaiak is, a csantavériek, topolyaiak, kishegyesiek, bácsfeketehegyiek, adaiak, zentaiak, de többször jöttek Nagybecskerekről és Muzslyáról is. Programjainkat a Tartományi Kisebbségügyi Titkárság, a Művelődésügyi Titkárság és a Szekeres László Alapítvány támogatásával realizáltuk.

O Az eddigieket ezek szerint alapozó képzésnek is lehet tekinteni?

– Igen, eddig alapozás folyt, játékok, és gyakorlatok voltak, készség- és képességfejlesztés a tanítási órákon, de nemcsak ezeken az órákon, hanem mondjuk osztályfőnöki órán is, ha az osztályfőnök úgy érzi, hogy erősíteni kell a csoportot.

O Van-e visszajelzés arra vonatkozóan, hogy hasznosítják-e az itt szerzett tudást a résztvevők?

– Ez gyakran attól függ, hogy az illető tanár milyen szakos, de arról számolnak be, hogy hasznosítani tudják az órákon, vagy legalább megpróbálják.

O Milyen tervekkel készülnek a 2010-es évre?

– Már januárban megkezdünk a Szülőföld Alap támogatásával egy öt hónapos sorozatot Drámafutár program címen. Drámaórákat készítünk s ezeket elvisszük az iskolákba. A programot Fekete Ágnes fogja vezetni, aki egy évet töltött a Káva Kulturális Műhelynél Budapesten és az ott tanultakat kamatoztatja idehaza. A programot gyakorlatilag a pedagógusok fogják meghatározni, vagyis olyan órák készülnek majd, amelyekre a pedagógusok tartanak igényt. Ezzel párhuzamosan folyik majd a gyermekszínjátszással kapcsolatos képzés a gyermekszínjátszó műhely keretében. Idén is kétnaposra tervezzük, hogy legyen idő a mindig hasznos szakmai beszélgetésekre, műhelymunkákra. Ez kapcsolódik az intézet tevékenységéhez is. Várhatólag január végén jelennek meg az amatőr színjátszás számára készített szakkönyvek, olyan kézikönyvek ezek, amelyekből dolgozni lehet. A szerzők Brestyánszki Boros Rozália és Perényi Balázs, budapesti rendező. Ehhez kapcsolódik a képzésünk is, de nemcsak az amatőr színjátszásról, hanem a gyermekszínjátszásról is szól majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás