2024. november 24., vasárnap

Nagy gond a fiatalkorúak agresszivitása

Jelen lenni mindenütt, ahol a nőkről, a családról, a gyerekekről esik szó – A nyolcéves kishegyesi Női Fórum múltjáról és terveiről

A számos játszóház egyikén

Nem a Női Fórum volt Kishegyesen az első civil szervezet, mert korábban már alakultak környezetvédő egyesületek, de kétségtelenül ez a szervezet tudott az évek során folyamatos munkát felmutatni, évről évre megmozdulásokat szervezni. Az egyesület múltjáról és terveiről Zsidai Erzsébet elnökkel beszélgettünk.

Hogyan jött létre a szervezet, melyek voltak az első feladatai?

– Valójában egy feladatra jöttünk össze néhányan, és ebből alakult ki a szervezet. 2002-ben indult a magyar igazolványok kiadása, s tudtuk, hogy sokaknak segíteni kell a hivatalos ügyek intézésében, mert nem jártasak ezekben a kérdésekben. Utána azonban mindjárt szerveződni is kezdtünk, előadásokat szerveztünk elsősorban a nők számára, amelyeken nőgyógyászok, védőnők, pszichológusok voltak az előadók. Ezekre kaptuk az első támogatást is, amit tisztasági csomagokra költöttünk, és szét is osztottunk a leginkább rászorulók között. Akkor is az volt és most is az az alapvető hozzáállásunk, hogy jelen kell lennünk mindenütt, ahol a nőkről, a családról és a gyerekekről beszélnek vagy döntenek. Volt olyan időszak is, amikor több mint ötven aktív tagunk volt, de ez a szám mára 25-30 fő között állapodott meg. Rájuk minden megmozdulásban számítani lehet.

Melyik programjukat tartja az elmúlt nyolc év legfontosabbikának?

– Szívem csücske mindig is a gyerekek agresszivitásának csökkentése volt, s azt hiszem, ennek érdekében sokat is tettünk. Ennek szellemében számtalan játszóházat szerveztünk, a drámapedagógia módszereit alkalmazva próbáltuk rávezetni őket egy-egy konfliktus megoldására. Tartottunk előadást a szülőknek is, és volt egy előadás a pedagógusok számára is. Ezt a munkát nagyon szeretnénk folytatni, mert nyilván senkinek sem kell bizonygatni, hogy komoly gondok vannak a fiatalok agresszivitásával. Ehhez kapcsolódik a differenciált diagnosztikai központ megalakításának terve. Ebben a központban összegyűlnének a szakemberek, hogy felmérjék a gyerekek képességeit és az oktatás ezáltal személyre szabottabb lehetne. Önkénteseinknek tartottunk egy szemináriumot, amelyen elsajátították az idevágó kérdőív elkészítésének tudományát. Ez azt jelenti, hogy az adatgyűjtést a mi aktivistáink végeznék, az adatokat azonban természetesen a szakemberek értékelnék.

Évek óta épül a szervezet székháza a piactéren, mikorra várható a befejezése?

– Nagy segítséget jelentett volna, ha már kész lenne. Eredetileg csak felújítást terveztünk, de a szakemberek is azt javasolták, és mi is láttuk magunk is, hogy a régi épületet le kell bontani és egy újat kell felépíteni. Egyelőre nincs pénz a folytatásra. Időközben már sok bútordarabot és más felszerelést szereztünk, amelyeknek az új székházban lesz a helyük, de egyelőre raktáron állnak. Remélem, hogy belátható időn belül befejeződnek a munkálatok, s meg tudjuk szervezni a szociálisan rászoruló gyerekek számára a napközis ellátást.

Melyek az idei tervek?

– Mára már a tagság körében is kialakult, kinek mihez van affinitása, mely témakörökben találja fel leginkább magát. Ez azt jelenti, hogy sok szokásos tevékenységünk folytatódik, amelyeket gyakran más civil szervezetekkel közösen szoktunk szervezni. Tagjaink egyébként rendszeren bekapcsolódnak más szervezetek tevékenységébe is, korábban például a nagycsaládosok egyesületével szinte állandó kapcsolatban álltunk, az utóbbi időben pedig a tűzoltókkal alakítottunk ki szoros kapcsolatot, de a művelődési egyesülettel is számos közös programot szervezünk. Egyik legnagyobb munkánk azonban egy igen komoly, a differenciált képzéssel kapcsolatos szakmai tanfolyam indítása, ami természetesen sok pénzbe is kerül.

Zsidai Erzsébet
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás