2024. július 17., szerda

Kerámiatábor harmadszor, vagy ötvenharmadszor

KISHEGYES – Az idén fiatal amatőrök vesznek részt a munkában a tapasztaltabb keramikusok vezetésével

Alig egy órával a kezdés után máris lázas munka folyik a táborban (Fotó: Papp Imre)

Mintegy harminc fiatal részvételével kezdődött meg csütörtökön a kishegyesi Dévics Imre Kerámiai Szabad Alkotóműhely által a Welker-tanyán szervezett tábor. Az alkotóműhelynek ez az idei harmadik nagyobb megmozdulása, korábban is voltak alkotóműhelyek, alkalmi munkák.

– Az újonnan leregisztrált egyesület a Dévics Imre Alkotóműhely által szervezett művésztelepek sorában ez a harmadik, de úgy gondolom, hogy a korábbi művésztelep hagyományait is ápoljuk, ezért nyugodtan állíthatjuk, hogy ez a mostani nem a harmadik, hanem az ötvenharmadik művésztelep, még akkor is, ha ezúttal csak fiatal amatőrök vesznek részt rajta. A munka ugyanis minden évben zajlott, és rendszerint az volt a legnagyobb gond, hogy nem volt hol kiégetni az elkészült tárgyakat. A tábor minden reggel 8 órakor kezdődik és délután 14–15 óra között fejeződik be. Van, aki maga biciklizik ki, többségüket főszponzorunk traktorpótkocsin hozza ki a tanyára, amely mintegy öt-hat kilométerre van a falutól – mondja Szalma István, az egyesület elnöke és a mostani tábor vezetője.

A táborhely, a Welker-tanya tulajdonosa az Agriromagna és annak igazgatója Tóth Attila sokat tett azért, hogy ez a tábor megvalósuljon, de a szervezők támogatást kaptak a Szekeres László Alapítványtól is. Az agyagot a kecskeméti Interkeram cégtől kapták elsősorban a nemrég elhunyt Csernus László kishegyesi keramikusnak köszönhetően, akinek emlékére rendezik a mostani tábort is. A táborban a csoportokat Marković Radmila, Füsztner Etelka, Szenti Lilla, Kalmár Magdolna Médi és Cservenák Erzsébet vezetik

– Négynaposra terveztük a tábort, és az első napon mintegy harminc fiatal jött ki a tanyára. Számuk valószínűleg a harminc–negyven között alakul a többi napon is. A résztvevők csak uzsonnát kapnak – mondja a táborvezető, hozzátéve, hogy a hét végén az egyesület és a Bácsér Szabad Íjászegyesület Szent István-napi sokadalmat is szervez a tanyán, íjász- és lovasbemutatóval, a középkori táncok és mesterségek ismertetésével, a hagyományőrzők, zászlós zsonglőrök bemutatójával, egyszóval mindazzal, ami Szent István korához is köthető. Ezen a napon szerveznek egy látványos kerámiaégetést is, de nem a most készülő, hanem a korábban elkészített és kifestett tárgyakból.