A termelők számára talán az a legfontosabb hír, hogy az állami árutartalék 20 dináros áron vásárolja fel az idei kenyérgabonát. A kishegyesi községben ilyen megbízatást kapott a Žitko Malomipari Vállalat. Akiket érdekel az eladás, az a bővebb tájékozódás érdekében a községházán jelentkezhetnek Bácsi Gábor községi gazdasági és mezőgazdasági osztályvezetőnél. A magángazdaságok 10–80 tonnát kínálhatnak fel, a szövetkezetek pedig 150 tonnát.
Az osztályvezetőtől megtudtuk, hogy a községben mintegy 4500 hektáron termesztettek kenyérgabonát. Egészen pontos adatok nincsenek, hiszen a földműveseknek sehol sem kellett beszámolniuk a búzavetésről. Így természetesen az átlaghozam megállapítása is igencsak nehéz.
– Becsléseink szerint a búzának mintegy kilencven százalékát aratták le eddig, és ez az adat holnapra már egészen biztosan változni, fog, hiszen a gépek az időjárásnak köszönhetően megállás nélkül dolgozhatnak. A hét végére szinte biztosan befejeződik a munka. A hozamok igen eltérőek. Átlagban talán 6 tonnát mondhatunk, de ez úgy alakul, hogy igen sok a 4 tonna körüli, és szintén sok a 7 tonna körüli is. Azt tapasztaljuk ismét, hogy azokon a parcellákon, amelyeken a vetés megkapta a kellő agrotechnikát és tápanyag-utánpótlást, ez meg is látszik a hozamon. Ott, ahol viszont ez elmaradt, a hozam is jóval szerényebb. Az államnak valóban el kellene gondolkodnia a területalapú támogatásról, mert nyilvánvaló, hogy kisebb területen is meg tudjuk termelni a szükséges mennyiséget, ha a megfelelő agrotechnikát alkalmazzuk. Másrészt az is elgondolkodtató, hogy azok a termelők, akik nem tudnak befektetni, mindinkább elszegényednek, és ez sem jó az államnak – mondta végül Bácsi, hozzátéve, hogy aki teheti, várjon az eladással, mert később egészen biztosan többet adnak a búzáért, mint amennyit a malmok kínálnak jelenleg, vagy annál is többet, mint amennyit az állam kínál érte.