2024. július 17., szerda

Felülvizsgálni a privatizációt

Tizenhatezer kisrészvényest az új tulajdonosok semmibe vesznek –Megkezdte a vizsgálatot a szervezett bűnözés ellenes ügyészség - TILTAKOZÁS BÁCSFEKETEHEGYEN

Tiltakozó megmozdulás a bácsfeketehegyi birtok egykori igazgatósági épülete előtt (fotó: Papp Imre)


Számos bácskai, bácsfeketehegyi, szabadkai, hódsági, zobnaticai, szikicsi, militicsi, szilbereki, maglici, ratkovói, kulai, sziváci kisrészvényes képviselői fejezték ki elégedetlenségüket amiatt, hogy majd egy évtizedes harcuk eddig eredménytelen volt: sem a többségi tulajdonosok sem pedig a hatalom nem vette őket figyelembe.

A tegnap délelőtti tiltakozás felszólalói számos visszásságra hívták fel a figyelmet, elsősorban arra, hogy az illetékesek egyszer sem vizsgálták meg azokat a privatizációkat, amikor a csődeljárásba juttatott mezőgazdasági vállalatok tényleges értékének töredékéért adták el őket, vitatható körülmények között. Az eredmény sem lett sokkal jobb: a vállalatok többsége az elbocsátások ellenére is tetemes hiányokat halmoz fel évről évre, így a kisrészvényeseknek nem kell osztalékot fizetni. Magyarán kisemmizik őket. Másrészt a vállalatok egyes részeit értékesítik, ebből nem juttatnak a kisrészvényeseknek egy dinárt sem, viszont ezáltal a részvények el is értéktelenednek. A kisrészvényesek tavaly megalakult vajdasági szövetsége több mint 16 ezer tagot tömörít és eddig mintegy 20 mezőgazdasági vállalat privatizációja esetében tettek megjegyzést az eljárásra. A felszólalók szerint nem igaz, hogy a kormány, vagy annak egyes tagjai és a pártok, vagy azoknak legszűkebb vezetői nem tudtak a privatizáció ilyen folyamatairól, de érdekeik mást diktáltak. A következő választáson majd elválik, hogy jól döntöttek-e. De mint a legtöbben hangsúlyozták, az emberek nem azért gyűltek össze Bácsfeketehegyen, hogy politizáljanak (bár elhangzott egy olyan javaslat is, hogy alakítsák meg saját pártjukat “abroncs” néven ), hanem mert az ínség hajtotta őket erre, és nem másét követelik csak a maguk kevés vagyonát. Az is elhangzott, hogy ha a többségi tulajdonosok nem tudják működtetni a cégeket, osszák fel a földterületeket 70:30 arányban, ahogyan a törvényekben áll, és a 30 százalékból próbáljanak a volt munkások gazdálkodni. A tiltakozó megmozduláson felszólalt Saša Vujović parlamenti képviselő is, közölte, hogy a szervezett bűnözés elleni ügyészség a napokban elkezdte a privatizált birtokok ügyének vizsgálatát.

A tiltakozó megmozdulás a tervezett ideig, egy órán át tartott, erőteljes rendőri jelenlét mellett, de a legcsekélyebb kilengés sem volt tapasztalható.