2024. szeptember 2., hétfő

Kevés termett, keveset is fizetnek érte

Nehéz helyzetben a kistermelők – A Topolyai Gazdakör elnöke nyilatkozott

Az aktuális mezőgazdasági munkákról és a gazdakör tevékenységéről érdeklődtünk Varga Gézától, a Topolyai Gazdakör elnökétől. Elmondta, hogy a napraforgó betakarítása Topolya község területén a végéhez közeledik. Ez az olajnövény kevesebbet termett a vártnál, sok olyan parcella van, ahol mindössze egy tonnát takarítottak be holdanként. A kukorica betakarítása most kezdődik, a nedvességtartalom ugyanis még nem minden esetben érte el a kívánatos, 14-15 százalékos szintet. A gazdálkodók általában megvárják, hogy száraz legyen a szem, ugyanis a szárítási költségek is jelentősen ronthatják a jövedelmezőséget, amelyről valójában sok esetben nem is beszélhetünk. A termés minősége és a hozamok a tavalyinál jobbak ugyan, de elmaradnak a sokévi átlagtól. A különböző határrészeket eltérő mennyiségű csapadék áztatta. Sokatmondó adat azonban, hogy vannak olyan határrészek, ahol csak augusztusban több csapadék esett, mint tavaly egész évben.

Ami a napraforgó felvásárlási árát illeti, 40 dinár körül alakul, ami az újratermelési anyagok árához viszonyítva nagyon alacsonynak tekinthető. A kukoricáért pedig mindössze 16 dinárt fizetnek, ami szintén nagyon kevés, főleg, ha szintén viszonyítjuk az újratermelési anyagok árához. Vidékünkön most kezdték a repce vetését. Korábban általában már augusztus végén aktuális volt a káposztarepce vetése, de az utóbbi években az időjárás általában úgy alakul, hogy most már a szakemberek is azt ajánlják, hogy szeptember 10-e után kezdjék meg ennek a mind nagyobb területen termesztett szántóföldi kultúrának a vetését.

Varga Géza arra a jelenségre is felhívta a figyelmet, hogy a község területén található, de az autóút keleti oldalán fekvő topolyai földek jelentősen megdrágultak. Az utóbbi időben már 8000 eurót is elkérnek holdjáért. Az a tény, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben is vannak, akik hajlandók többet fizetni a földért, több okkal magyarázható. Ami a bérleteket illeti, egyelőre a korábbi évek szintjén stabilizálódtak a szerződésekben foglalt árak.

A mezőgazdaságban a helyzet nemhogy rossz, de most már a katasztrofális jelző sem túlzás. A Topolyai Gazdakör elnöke figyelmeztetett arra is, hogy meglátása szerint a kistermelők nehéz helyzetbe kerülésének demográfiai vetülete is van. Sokan ugyanis megszüntetik vagy deaktiválják a bejegyzett családi gazdaságot, kiadják a földjeiket, felhagynak a jószágtenyésztéssel, és külföldre vagy nagyobb városokba költöznek a jobb élet reményében. Amennyiben a kedvezőtlen körülmények hosszú távon is megmaradnak, falvaink elnéptelenedése tovább fokozódhat.

Varga Géza hozzátette, hogy a gazdakör idén is aktív, fő szervezője volt a Vajdasági Parasztolimpiának, illetve társszervezője a napokban megtartott Expo Mezőgazdasági és Gazdasági Kiállításnak. Ezek a rendezvények sikeresen, jó hangulatban lezajlottak, sok embert vonzottak. Az októberben esedékes Szármafesztiválnak is társszervezői lesznek, télen pedig a korábbi évek hagyományaihoz hűen szakmai előadásokat, bemutatókat terveznek majd tartani.

Nyitókép: Varga Géza (középen) a Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon tanáraival az Expón (Tóth Péter felvétele)