2024. november 24., vasárnap

Régi hagyományok új köntösben

A tollfosztás fortélyait sajátíthatták el a legfiatalabbak a topolyai Tájházban

Csütörtökön vette kezdetét a topolyai Tájházban az Élő néphagyomány elnevezésű őszi programsorozat, amelynek első állomása a tollfosztás volt. A foglalkozásokra szép számú óvodás- és iskoláscsoport is ellátogatott.

– A tollfosztás tulajdonképpen annak apropóján szerveződött meg, hogy kicsit felelevenítsük a népi élet régi hétköznapi hagyományait. A tollfosztás a köztudatból szinte már teljesen kiveszett, holott valaha közösségépítő munka is volt. Ugyanis ezt főként az asszonyok és a lányok együtt végezték, és inkább a téli időszakra volt jellemző, amikor is a kinti munkálatok már véget értek. Valójában mindez a lányok lakodalmi előkészületeinek első lépése is volt, ezt próbáljuk egy kicsit feleleveníteni a fiatalok számára. Szerencsére van még közöttünk olyan idős személy, aki fosztott tollat, aki tudja, hogyan is működött ez a régi időkben – mondta Sihelnik Ágnes, a Művelődési Ház munkatársa.
A foglalkozás vezetője Simon Julianna volt, a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat oszlopos tagja, aki örömmel vállalta a feladatot.

– A tollfosztás folyamata télvíz idején zajlott, amikor a mezei munkáknak vége volt, ilyenkor összejött a család, sógor, koma, jó barát, és kalákában fosztották a tollat. Azért is csinálták, hogy amit a lányok stafírba kaptak: párnákat, dunnákat, frissek és pihe-puhák legyenek – mesélte a foglalkozás vezetője.
A programsorozat első állomását nagy érdeklődés kísérte, a város apraja és nagyja egyaránt ellátogatott a Tájház udvarába megcsodálni, feleleveníteni ezt a nem mindennapi elfoglaltságot. A gyermekcsoportok a tollfosztást követően a Tájházat is megtekintették Sihelnik Ágnes vezetésével.

A Tájház Élő néphagyomány elnevezésű programsorozata ezután szeptember 29-én a Szent Mihály-napi foglalkozással, október 13-án a kukoricanappal, október 27-én pedig mesterségbemutatóval folytatódik. Azon belül is a nemezelés és a gyertyaöntés fortélyaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A rendezvénysorozat november 10-én a Márton-napi népszerű rendezvénnyel zárul.

Az eseményhez képgaléria is tartozik, amelyet ITT tekinthet meg. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az óvodások örömmel vették a kezükbe, tépkedték a tollat, ezek a mozdulatok a kézügyességük, illetve a ceruzahasználatuk fejlesztése szempontjából is fejlesztő hatásúak (Gulyás Réka felvétel