2024. november 24., vasárnap

Régiből újat, rongyból babát

Rongybabakészítő műhelyt tartottak Topolyán

Topolya Község Múzeumában júniusban nyílt meg a Móka című néprajzi kiállítás, melyet Vastag Gazsó Hargita múzeumpedagógus és Bakos Réka, az intézmény néprajzos kolléganője készítettek el. Mindketten Zöldi Pál néprajzi gyűjtése nyomán válogattak tárgyakat, Réka azt dolgozta fel, hogyan szórakoztak a felnőttek Topolyán és környékén, Hargita pedig azt mutatta be, hogyan játszottak egykor a gyerekek ebben a térségben. Ennek apropóján született meg a rongybabakészítő műhelymunka ötlete is, amely a kiállítás kísérőrendezvényeként jött létre, és amelyet szeptember 27-én és 28-án tartottak meg a múzeumban.

– Az egyik tárgybehozónk, Simon Julianna a gyűjtés kapcsán hozott be bababútorokat, amelyek az ő felmenőié voltak, illetve hozott be egy rongybabát, amelyet ő készített, úgy, ahogyan azt egykor az ő édesanyja és nagymamája készítette. Ezt a régi hagyományoknak megfelelően általa elkészített rongybabát díjazta a Hagyományok Háza. Így született meg az ötlet, hogy itt a múzeumban a kiállítás kísérőrendezvényeként szervezzünk egy olyan műhelymunkát délelőttönként a nyugdíjasoknak, amikor is elsajátíthatják a rongybabakészítés csínját-bínját. Az általuk elkészített babákat pedig tovább tudják ajándékozni az unokáiknak és a hozzátartozóiknak. A célunk ezzel egyértelműen az volt, hogy újra elterjedjen a hírük, és felélesszük ezt a régi hagyományt. Ez volt az alapötletünk, de nagy öröm számunkra, hogy közben nemcsak nyugdíjasok, hanem fiatalabb hölgyek is jelentkeztek – mesélte Vastag Gazsó Hargita múzeumpedagógus.

A foglalkozásra maximum 15 fő jelentkezését várták, de nagy volt az érdeklődés a rongybabakészítés iránt, így csaknem húszan vettek részt a kétnapos műhelymunkán. Simon Julianna, a foglalkozás vezetője elmondta, hogy az első napon a baba testét tömték ki és varrták össze, a második napon pedig öltöztették az elkészült babákat. A babák öltözéke bugyogó, alsószoknya, ingblúz, kötény, fejkendő és gyapjúból készült hajfonat. A szemüket és a szájukat pedig hímzőcérnával varrták ki a résztvevők. Julianna szerint ebben az a szép, hogy az elkészült munkákat mindenki haza tudja vinni a saját unokájának.

Rongybabák hagyományos viseletben (Gulyás Réka felvétele)

Rongybabák hagyományos viseletben (Gulyás Réka felvétele)

– Ezek a babák a régmúlt időkből kerültek elő, az édesanyámtól tanultam meg a babakészítést, még 10-12 éves koromban. Később, amikor két lánygyermekem született, velük is leültem babázni és babát készíteni is. Azután már az unokáimnak varrtam a babákat, aminek híre ment, mert sokat vittek ajándékba is az ő barátaiknak és így tovább. Ezt követően 2019-ben részt vettem egy viseletvarró tanfolyamon Zentán a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezésében. Az ott szerzett tudást felhasználva a babáimat az Alföldre jellemző viseletekbe öltöztettem, amire nagyon sok pozitív visszajelzést kaptam a későbbiekben. A Hagyományok Háza vajdasági rendezvényén az egyik babámat a bírálóbizottság hagyományos remek tárgynak minősítette. Így a rongybabák iránti szeretetem visszajelzést kapott, és ez számomra nagyon jó érzés – mondta Simon Julianna, a műhelymunka vezetője.

A Móka című kiállítás október 13-ig lesz megtekinthető, ez idő alatt a műhelymunkán részt vevők által készített rongybabák egy része a múzeumba látogató gyermekcsoportok között talál majd gazdára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Nagy volt az érdeklődés, ezért várhatóan lesznek még hasonló kezdeményezések a nyugdíjasok számára (Gulyás Réka felvétele)