A Bethesda Szeretetszolgálat és a szegedi Értelmi Fogyatékosok Csongrád Megyei Érdekvédelmi Szervezete közösen szervezett Topolyán konferenciát és szabadidős programot 6-6 önérvényesítő és 5-5 szakember számára. A találkozó egy a LépÉsKék – Tegyük a világot az értelmi sérült emberekkel közösen, számukra is érthetővé! elnevezésű pályázat első találkozója, amelyet az Európai Unió anyagi támogatásával és Topolya község erkölcsi támogatásával valósítanak meg a felek ez év szeptember 1-je és a következő év augusztus 31-e között. A szegedi partnerek nevében, dr. Horváth Péter László projektmenedzser osztotta meg gondolatait.
– Ezt a pályázati kategóriát összesen 100 ponttal értékelik a támogatók, és 60 pont elérésétől van lehetőség megkapni a támogatást. Az eredmények közzétételekor kiderült, hogy mi kaptuk a legmagasabb rangsorolást 88 ponttal, és lehetőségünk lett ezáltal 60 000 eurós támogatás megnyerni az ügyünk mellé. A programok, képzések szervezésébe bevonunk több olyan egyént is, akikre ennek a pályázati programnak köszönhetően nem a szolgáltatásaink igénybe vevőjeként tekintünk, hanem mint önérvényesítő munkatársainkra. Ugyanolyan arányú fizetésben is részesülnek, mint a szakemberek, azaz a támogatáson nyert összeg 15%-át tudjuk önérvényesítőink bérezésére fordítani – osztotta meg dr. Horváth Péter László, aki azt is hozzátette, hogy a projektum keretében képzéseket szerveznek majd a szakemberek és az önérvényesítők számára, de tervben van egy képes receptes könyv kiadása is.
Cipó Rózsa, a Bethesda igazgatója kiemelte, hogy ez a pályázat rendkívül fontosságú a szeretetszolgálat számára, mivel első alkalommal veszik ki a részüket sikerrel az ilyen jellegű projektumban, és sok új kihívással, tapasztalattal gyarapodtak.
– Szerencsénk van, hiszen szegedi partnereink hozzánk hasonló elkötelezettséggel és tapasztalattal rendelkeznek a felnőtt értelmi sérült egyének önérvényesítésének támogatásában, mint mi. Büszkék vagyunk arra, hogy olyan innovatív programot valósíthatunk meg, ami hiánypótló a vidékünkön, mivel Szerbiában nincs elterjedt gyakorlata annak a programnak, hogy az értelmi sérült egyéneket teljes értékűekként, egyenrangú partnerként bevonjuk a munkába, de a bérezésbe is – tette hozzá.
A rendezvényen megjelenteket Szatmári Adrián polgármester köszöntötte a község nevében, és gratulált a nyertes pályázathoz.
– A Bethesdában folyó munka példaértékű, és rendkívül magas színvonalat képvisel. Az önkormányzat a jövőben is arra törekszik, hogy támogassa a szeretetszolgálat működését, és azt a munkát, amit képvisel. Nem mellékes fontosságú, hogy a társadalom sikeresebben fogadja el fogyatékos embertársainkat, amiben az önkormányzat is szeretne teljes mértékben partner lenni – tette hozzá Szatmári.
A szegedi Cziráki Zsolt önérvényesítőként fejti ki tevékenységét, és először járt Topolyán.
– Egy értelmi sérült egyéneket felkaroló szegedi szervezetnél az a feladatom, hogy felszólalok magamért és a társaimért, véleményt nyilvánítok a minket foglalkoztató ügyekben, hogy mi is képviselve legyünk a társadalmilag fontosabb döntésekben, ügyekben. Konferenciákon, a nyilvánosság előtt, a bevonásukkal szervezett közösségi programok alkalmával tudom kifejteni a véleményemet – ismertette Zsolt a feladatkörét.
Nyitókép: A szegedi és a topolyai önérvényesítők és az őket támogató szakemberek közös