A topolyai tájházban az Élő néphagyomány elnevezésű őszi programsorozat következő foglalkozását tartották meg pénteken. A megjelent gyermekek mindent megtudhattak a kukoricamorzsolás hagyományairól, sőt lángon pattogatott kukoricát is kóstolhattak. Több mint 150 gyermek látogatott el pénteken a tájházba, a legkisebbektől kezdve egészen a legnagyobbakig, mindenki kíváncsi volt a régmúlt hagyományaira.
– Ma az őszi betakarítás hagyományaival, azon belül is a kukoricafosztást próbáljuk megismertetni a gyerekekkel. Bemutatjuk nekik, hogy milyen módszerekkel morzsolták régen a kukoricát, hiszen a mai gyerekek többsége nem ismeri a kézzel hajtható morzsolót. Ez többségüknek újdonság, a kukoricapattogtatásról nem is beszélve, amelyet nyílt lángon készítünk el nekik, és ezt évről évre mindig nagyon várják és emlegetik is. Kézműves sarok is várja őket, ahol kis kukoricacsöveket díszíthetnek különböző színkombinációkkal – mondta Sihelnik Ágnes, a Művelődési Ház munkatársa.
A kézműves-foglalkozásokat Simon Julianna és Homogyi Anasztázia vezette, a gyerekek krepp-papírból kézzel göngyölték meg saját kis kukoricaszemeiket, melyeket egy papírból készült csőre ragasztottak. Délután négy órától Nagy Abonyi Szabolcs mesemondó, kukoricafosztáshoz fűződő meséit hallgathatták meg az érdeklődők, ugyanis régen a kukoricamorzsolás közösségi tevékenység volt, amely során elengedhetetlen volt a társalgás, mesemondás és a mondák továbbadása generációról generációra. A rendezvénysorozat október 27-én mesterségbemutatóval folytatódik, a nemezelés és gyertyaöntés fortélyaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Az őszi foglalkozások a tájházban november 10-én, Márton-napi programokkal zárulnak.
Nyitókép: Az óvodások érdeklődve figyelték, hogy régen miként zajlottak az őszi munkálatok (Gulyás Réka felvétele)