A Topolyai-tóval is hasonló a helyzet, mint a térség többi víztározójával. A vízálláson még ma is látható a tavalyi aszály hatása, amikor drasztikus mértékben csökkent a vízszint, de szerencsére nem járt az élővilág károsodásával.
Az elmúlt években már nemcsak a sajtóban olvashatunk a klímaváltozás következményeiről, hanem azokat közvetlen környezetünkben is megfigyelhetjük. Az éves csapadék kedvezőtlen eloszlása, a hó és az eső mennyiségének csökkenése, a nyár során tapasztalt rendkívüli szárazság és a talajvíz szintjének apadása miatt a tározó vízszintjének csökkenésével szembesülünk. Szatmári Adrián polgármester elmondta: a tó elsődleges funkciója a víz öntözésre való felhasználása, a nyári időszakban azonban a vízszint drasztikus visszaesése igazoltan keltett aggodalmat a polgárok körében. Ugyanakkor az illetékesek a hivatalosan megállapított minimum felett leállíttatták az öntözést, ezért nem kerülhetett veszélybe a tó élővilága.
Topolya község képviselő-testülete tavaly fogadta el a község 2022–2030-as időszakra vonatkozó fejlesztési tervét, amely egyebek mellett a mezőgazdaságot és az idegenforgalmat is fő fejlesztési irányokként jelölte meg. A Topolyai-tó az egyik legnépszerűbb természetes fürdőhely Vajdaságban, és évről évre egyre több látogatót vonz, nemcsak a környékről, hanem távolabbról is. A polgármester kiemelte, hogy a tópartot 2017-ben nyilvánították védetté, Topolya Völgyei Természeti Park néven, ami a területet még értékesebbé teszi, és nagy figyelmet is szentelnek neki. Az értékek megóvása érdekében ki kell dolgozni a tó vízszintcsökkenésére vonatkozó ellenőrzések mechanizmusait, mert bár az elmúlt időszakban megtiltották a tó vizének öntözésre való felhasználását, de a jelentős kipárolgás következtében a tó vízszintjének további apadása következett be.
A csapadékhiány leküzdése érdekében már az 1940-es években tettek lépéseket a víz visszatartására Észak-Bácska területén, valamint a Duna és a Tisza vizének idevezetésén is dolgoztak. A vízellátó rendszer terve 1985-ben készült el, és előirányozta a Tisza–Palics alrendszer kiépítését, amely által a Csík-ér és a Krivaja felőli leendő csatorna táplálná az öntözőrendszereket, a svetićevói és a topolyai víztározókat. A Tisza–Palics alrendszer befejezéséhez és megfelelő vízellátásához, különös tekintettel a Topolyai-tóra, meg kellene építeni az Orom–Csík-ér–Krivaja-csatorna második szakaszát, valamint szivattyútelepeket és kapcsolódó létesítményeket kellene felépíteni. Szatmári elmondta, hogy Topolya község már az illetékes szervekhez fordult, hogy minél előbb kezdődjön meg a csatorna építése, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a projekt megvalósulásáig minden helyi szereplőnek, mezőgazdasági termelőnek felelősségteljesen kell eljárnia a vízzel való gazdálkodás tekintetében. Annak érdekében, hogy a Topolyai-tó hosszú távon is községünk fejlődésének egyik mozgatórugója maradhasson, a környezetkárosító hatásokat meg kell előzni, indokolt esetben szigorú büntetőintézkedéseket kell foganatosítani. Ezáltal őrizhető meg a védett terület biológiai sokfélesége, valamint így maradhat a tó halászati, sport- és szabadidőközpont.
A polgármester hozzátette, hogy továbbra is komoly terveik vannak a tóval, egyebek mellett tovább szeretnék fejleszteni az autóskempinget, befejezni a tó körüli sétány nyugati részét, magántulajdonból visszavásárolni a szélmalmot, továbbfejleszteni a művésztelepet, valamint szeretnék felvásárolni a strand melletti parcellákat, bővíteni azt. Mindemellett továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek a rendezvényekre, versenyekre és a tóparti tartalmak bővítésére. Egyebek mellett, az önkormányzat támogatásával, idén már második alkalommal szervezték meg a félszigeten a Lake Fest könnyűzenei fesztivált, amely nagy tömegeket mozgatott meg, vonzott Topolyára.
Ivanics Zoltán, az AquaTop Kft. igazgatója elmondta, hogy sikeres turisztikai idény van mögöttünk, ugyanis a tónak jelentős idegenforgalmi vonzereje van. A strandrész egész nyáron rendezett állapotban várta a fürdőzőket és kirándulókat, akik éltek is ezzel a kikapcsolódási lehetőséggel. Az időjárási körülmények miatt júniusban kicsit tolódott a fürdőidény, de júliusban és augusztusban sokan előszeretettel keresték fel a tópartot. A környék karbantartásával megbízott cég hat közmunkást alkalmazott, akik folyamatosan gyűjtötték a szemetet, kaszálták a füvet, rendben tartották a környezetet. A Komgrad Közvállalat rendszeresen elszállította a hulladékot. Úszóversenyeket, különféle gyerektáborokat, sport- és szórakoztató rendezvényeket is szerveznek itt, és a horgászok körében is rendkívül kedvelt. A horgászat egyre népszerűbbé válik, mintegy nyolcszáz horgászengedélyt adtak el ebben az évben, emellett sok az érdeklődő a napi, illetve heti engedélyek iránt is. Éppen ezért az önkormányzat támogatásával minden évben több tonna halat engednek a tóba.
Ivanics hozzátette, hogy a törpeharcsa nem igazán kívánatos faj, de gyakran horogra akad. Az ősz folyamán megkezdődött egy akció arra vonatkozóan, hogy minél többet kifogjanak belőle, a halőrök varsákkal is igyekeznek lehalászni, nagyobb mennyiség kiemelése esetén pedig szétosztják az igénylőknek a gátnál. Szerveztek egy versenyt is Törpeharcsa Kupa elnevezéssel, amikor néhány óra alatt több száz kilót fogtak ki ebből a jövevényhalból.
Nyitókép: A tópartot 2017-ben nyilvánították védetté, Topolya Völgyei Természeti Park néven (Tóth Péter)