2024. szeptember 2., hétfő

Harkai Imrére emlékeztek Topolyán

Húsz évvel ezelőtt tragikus hirtelenséggel hagyott itt bennünket Harkai Imre, aki Topolya, valamint tágabb pátriánk épített örökségét feldolgozta, megőrizte, sőt fejlesztette is, hozzájárulva a város karakterének és arculatának alakulásához. Az évforduló alkalmából megszervezett tanácskozáson Tomik Nimród alpolgármester elmondta, Harkai Imre nemcsak a szakmában és nemcsak Topolya vonatkozásában ért el kiemelkedő eredményeket, hanem oktatóként is átadta tudását és lelkesedését a következő generációnak. Hallgatói számára példakép volt az építészeti ismeretek, valamint az integritás és az elkötelezettség terén egyaránt. A topolyaiak számára nemcsak építész volt, hanem olyan személyiség is, aki szeretetteljesen kötődött a városhoz és annak lakóihoz. Emléke örökké él majd a város szívében, azokban az épületekben, amelyeken a keze nyomát hagyta. Az alpolgármester véleménye szerint érdemes elolvasni Harkai Imre életrajzát. Azt, hogy hogyan indult a pályafutása, hiszen 1971–72-ben, húszéves korában egy négyfős kis társaság a topolyai tanyavilágot térképezte fel. Mindez megmutatja, a tudományos kíváncsiság hogyan indul el egy emberben, majd teljesedik ki egészen addig, hogy végül egyetemi tanárrá válik. Számos könyvet, publikációt jelentetett meg életében.

Dr. Szőke Anna néprajzkutató, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnöke Harkai Imre életművének jelentőségéről, munkásságáról a temetőben beszélt, ahol a Topolya Község Művelődési Háza kiállítótermében megszervezett konferencia előtt a család és tisztelői lerótták kegyeletüket és elhelyezték az emlékezés virágait. Harkai Imre óriási dolgot művelt – fogalmazott. Meglátása szerint sajnos egyelőre nincs utódja. Fiatal korában ismerkedett meg Csorba Bélával, aki meghívta föltérképezni a temerini parasztházakat. Ott „fertőződött” meg, mert rájött, mennyi minden rejlik a parasztházakban. Amit Temerinről leírtak, az pótolhatatlan, emellett Csantavér környékén a tanyavilágot is kutatta. Érdemeinek felsorolása hosszú lenne, de Szőke Anna kiemelte, hogy a város szimbólumának számító szélmalom felújítása, valamint hogy hogyan kell átültetni, átépíteni, ugyancsak az ő érdeme. Emellett a topolyai tájház az egyik legjelentősebb műve. A tájház nagy előnye, hogy szabadtér is van bőven, ami lehetővé teszi különböző foglalkozások megszervezését. Megemlítette még a kovácsműhelyt, amiből Magyarországon igen sok van, de nálunk kevés kovácsműhelyt őriztek meg. Harkai fölmérte Topolyán a barokk népi építészet emlékeit is. A múzeumnak otthont adó Kray-kastély esetében kidolgozta, hogy minek hova kell kerülnie, hogy úgy nézzen ki, mint eredetileg.

Klamár Zoltán „Beszöktünk egy új világba…” címmel értekezett (Tóth Péter felvétele)

Klamár Zoltán „Beszöktünk egy új világba…” címmel értekezett (Tóth Péter felvétele)

Harkai Vass Éva, a jeles építész és néprajzkutató özvegye elmondta, a szélmalom, a központban található néhány panelház, a kovács-bognár műhely, a tájház és a restaurált múzeumépület mind a nevéhez kötődnek, de Topolya mellett Magyarországon és még Oroszországban is vannak általa tervezett épületek.

Harkai Imre kiemelkedő építésze volt térségünknek. A huszadik század utolsó harmadában alkotott, abban a korszakban, amikor a modern építészet ismételten új utakat keresett. A népi építészet formáiból csak a letisztult, leegyszerűsített formákat kívánta alkalmazni a nyugati építészeti tendenciák felhasználásával. Hogy ez az opus már nem teljesedhetett ki, abban tragikus halála akadályozta meg. A tiszteletére szervezett konferencián Klamár Zoltán néprajzkutató a fiatalkori kutatások hangulatát idézte fel, Radaković Marina, Topolya Község Múzeumának igazgatója a Kray-kastélyról, Silling Léda néprajzkutató a parasztházak pingált díszítményeiről, Harkai Vass Éva pedig a családi fényképalbumból merítve tartott előadást, egészítette ki ismereteinket a neves topolyai építészről, néprajzkutatóról.

Nyitókép: A megemlékezés a Nyugati temetőben kezdődött (Tóth Péter felvétele)