2024. szeptember 2., hétfő

A vadállomány megőrzése a cél

Eredményesen gazdálkodik a topolyai Őzbak Vadásztársaság

Bizonyos természetes körülmények, az intenzív mezőgazdasági termelés, egyéb emberi tényező hatására megbillent a természet egyensúlya vidékünkön. Ezt bizonyítja, hogy az utóbbi években egyes vadállatok állománya drasztikusan csökkent, a szántóföldeken viszont veszélyesen elszaporodtak a rágcsálók. Ugyanakkor olyan fajokat is megfigyeltek, amelyek csaknem száz éven át nem voltak jelen. Ilyen körülmények között nagyon fontos szerepe van a tervezett és a tudatos vadgazdálkodásnak, amely nem csupán az állatok kilövésére koncentrál, hanem az állatok fenntartására, gondozására is, ahogyan azt teszi például a topolyai Őzbak Vadászegyesület is. Nagy Róbert vadászmester és Kislinder Tivadar hivatásos vadőr, valamint a vadásztársaság elnöke, Brindza Lajos koordinálja a tevékenységeket. A topolyai vadászok ezekben a télies napokban odafigyelnek az állomány etetésére, és ahhoz, hogy ezt a feladatot sikeresen tudják teljesíteni, idejében oda kellett szoktatniuk az állatokat az etetőkhöz. A majd’ száz vadászt számláló egyesület tagságának nagyobb része folyamatosan aktív. Részt vesznek a különféle munkaakciókban, számlálják, etetik, selejtezik az állományt, fásítanak, illetve a vadászturizmus fenntartásán és fejlesztésén is dolgoznak. 
Kislinder Tivadar elmondta, hogy az etetők feltöltését még októberben elkezdték, hogy a vad odaszokjon. 
– Az őzek, nyulak, fácánok, foglyok számára helyeztünk ki élelmet. Morzsolt kukoricával és hereszénával etetünk, illetve nyalósót és vizet is kihelyeztünk. A szénát elsősorban az őzeknek szánjuk, de az a tapasztalat, hogy amíg az egyedek legelni tudnak, illetve a hó alól ki tudják kaparni megszokott táplálékukat, addig nem fanyalodnak a száraz szénára, amelyhez igazából a gyomruk sincs hozzászokva. A nyalósó viszont fontos, hiszen ásványokat is tartalmaz, ami ilyenkor, az agancsváltás idején fontos az őzeknek – tudtuk meg, és a vadőr azt is elmondta, hogy sajnos az őzállomány megsínylette a tavalyi évet. 
– Meglátásom szerint az elszaporodott rágcsálók irtására szakszerűtlenül kijuttatott méreg is hozzájárult ahhoz, hogy nagyvadak is pusztultak el, és a ragadozómadarak állománya is megsínylette mindezt. Az őzeket a sakálok is tizedelik. A fácánok esetében csekély a természetes szaporulat, de rendszeresen engedünk el előnevelt madarakat, így jut kilövésre is. A nyulak állománya mintegy tíz évvel ezelőtt tetőzött, majd fokozatosan csökkenni kezdett és a kritikus szint alá süllyedt, ezért évekig nem vadásztuk. Az utóbbi időben ismét növekvőben van az egyedszám, tavaly már két nyúlvadászatot is szerveztünk – tette hozzá Kislinder, aki elmondta azt is, hogy alapos felmérések alapján készülnek a terveik, és a felügyelőség szigorúan ellenőrzi az irányelvek betartását. A közeljövőben még két fácánvadászatot terveznek, egyszer pedig kártékony vadra mennek majd. Borzokat is megfigyeltek a területen, arra azonban nem vadásznak. 
Az Őzbak Vadászegyesület területén szervezték meg december végén a magyar Országos Jótékonysági Vadászat Nonprofit Kft. felkérésére lassan hagyományossá váló jótékonysági vadászatot, amire még mindig érkeznek adományok. Hamarosan összegzik az eredményeket és az összegyűlt pénzt, majd a topolyai és a kishegyesi egészségügyi intézmények eszközállományát gyarapítják belőle, azaz szükséges diagnosztikai felszerelés beszerzésére fordítják a bevételt. 

Nyitókép: A vadgazdálkodás széles körű tevékenység, így az állomány etetése mellett fásítással is foglalkoznak a topolyaiak / Őzbak Vadásztársaság felvétele