Gunaras település egyik legrégebbi épülete a szélmalom. A helyiek nagyra tartották, még a falu címerére is rákerült. Sajnos az épület felett jócskán eljárt az idő, igen rossz állapotba van, mivel senki nem törődött vele. A gunarasi helyi közösség többször is szerette volna megszerezni, de ez nem sikerült, a jelenlegi tulajdonos pedig úgy döntött, hogy lebontja az épületet.
Kovács Viktor, a helyi közösség tanácsadója elmondta lapunknak, hogy a bontás hírére azonnal reagáltak.
– Április 2-a nagyon szomorú nap a gunarasi helyi közösség életében és Gunaras történetében, hiszen a falu címerében is szereplő szélmalmot elkezdték bontatni. Az épületről tudni kell, hogy az építése óta magánkézben van, és a nagy államosítás idején is magánkézben maradt. A bontás mindenkit rosszul érintett, jómagam sem akartam elhinni. A szélmalom jelenlegi tulajdonosa egy óbecsei vállalkozó, aki rendelkezik bontási engedéllyel. Beszéltem a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatójával, aki elmondta, hogy nem áll műemlékvédelem alatt ez az épület. Számunkra ez azért volt fura, mert 2014-ben készült egy riport a malom kapcsán, és abban elhangzott, hogy előzetes műemlékvédelem alatt áll. Még aznap összehívtunk egy rendkívüli tanácsülés, amikor megkezdődött a bontás. Tisztában vagyunk vele, hogy jogilag nem tudunk semmit sem tenni, mert magántulajdonban van, de fontosnak tartottuk utánajárni annak, hogy mi történik vagy mit lehetne tenni. Hivatalos formában megkerestük a tulajdonost és a műemlékvédelmi intézetet, és várjuk a válaszaikat írásos formában – mondta el a tanácsadó, majd arról is szólt, hogy 2003-ig működött egy kocsma az épületben, de már akkor is elég rossz volt az állapota. Pont erre hivatkozva bezárták a szórakozóhelyet, mert nagyon költséges lett volna felújítani. Az épület több mint két évtizede úgy állt, hogy senki sem törődött vele.
– Egy adai vállalkozó gabonaátvevő állomást szeretett volna építeni oda, ezért eltúrta a földet a malom mellől. Emiatt az épület elkezdett süllyedni, s ez ellen senki sem tett semmit. Ez a vállalkozó csődbe ment, és a szélmalom egy bankhoz került. A helyi közösség akkori vezetősége megpróbálta megvásárolni, a bank viszont egy hatalmas összeget mondott, amit csak részletre tudtak volna kifizetni. Ebbe viszont a bank nem ment bele, így került árverés útján a mostani tulajdonos kezébe az épület. Őt is megkeresték, de még irreálisabb árral állt elő. Később Csorba Ottó akkori tanácselnök támogatókat gyűjtött és előteremtette a szükséges összeget, viszont a vállalkozó azt mondta, hogy ő már nem szeretné eladni, mert tervei vannak vele. Ez több mint 10 éve volt, de azóta semmi sem történt. A vállalkozót többször is felszólítottuk, hogy tartsa karban a szélmalmot és a körülötte lévő épületeket, mert szemben van az iskola és veszélyt jelentenek a gyerekekre nézve. Ez ügyben nem tett semmit, viszont most minden bejelentés nélkül megkezdte a bontást – fogalmazott Kovács, majd hozzáfűzte, hogy a helyi közösség a korábbi években és most is próbál mindent megtenni a szélmalomért, de mivel magántulajdonban lévő épület, így a tulajdonos rendelkezik felette. A helyi közösség tanácsa a most megtörtént eset miatt még lényegesebbnek tartja, hogy a meglévő középületeknek gondját viselje – mondta a tanácsadó.
– A jelenlegi középületeinket folyamatosan karban kell tartanunk és őriznünk. A következő generációknak úgy kell átadnunk, hogy használhassák őket. A mostani példából is látszik, hogy ha egy épületet nem használnak és senki sem viseli gondját, akkor nagyon rossz sorsra juthat. Emiatt is szeretnénk visszavásárolni a cipőgyárat és a mezőgazdasági épületkomplexumot, hogy ne jussanak a szélmalom sorsára. Ezért is fontos, hogy a polgárok a közelmúltban megszavazták a helyi járulékot, mert annak köszönhetően még hatékonyabban tudunk dolgozni ezen az ügyön és az épületeink fenntartásán – fogalmazott Kovács.
Nyitókép: Egykor itt kocsma és pezsgő élet folyt (Lakatos János felvétele)