Több tényező együttes hatásának, de elsősorban a szokatlanul meleg februárnak és márciusnak tulajdonítható, hogy a vegetáció vidékünkön három-négy héttel előbbre van a sokévi átlagnál. Ez a továbbiakban azt jelentheti, hogy a betakarítás is a szokásosnál hetekkel korábban megkezdődhet, az árpa, az olajrepce kombájnozása már május végén, június elején. Természetesen sok függ még attól, hogy mit produkál a mind szeszélyesebbé váló időjárás. A csapadékhiány miatt azonban a szántóföldi kultúrák nem túl ígéretesek. Megszokhattuk, hogy például az olajrepce virágzása általában április második felében zajlott. Ebben az évben viszont mostanára már jórészt elvirágzott ez az olajnövény.
Branko Dudić, a topolyai Bácska Földműves-szövetkezet igazgatója szerint nem sok jót ígér az, hogy előbbre van a vegetáció. A repce esetében legalább három héttel korábban következett be az elvirágzás. Mivel a növények megsínylették a csapadékhiányt, átlagosan 30 százalékos terméskiesésre lehet számítani. A hosszú, száraz időszakot követően a napokban is csupán 7-8 liternyi csapadék hullott a Topolya község területén található földekre. Az igazgató szerint a kiadós csapadék még valamennyit javíthatna a helyzeten: nemcsak a repce, de a már elvetett, kikelt vagy kelésben lévő kapásnövények számára jól jönne. Négyzetméterenként 25–30 literre lenne szükség. Hozzátette, hogy a felvásárlók már kötik a szerződéseket a repce felvásárlására. Általában 350–370 eurós árról szólnak a hírek, ami azt jelenti, hogy kilónként a repcéért valamivel több, mint 40 dinárt fizetnének forgalmi adó nélkül.
Az árpa és a búza esetében sem túl jók a kilátások. Alacsony szára van az ősszel elvetett gabonaféléknek, a kalászok száma is elmarad a várttól. Az árpa már elvirágzott, a búza pedig most virágzik. A növényvédelmi teendőkre is oda kellene figyelni, ugyanis megjelentek a különféle gombabetegségek. Az igazgató azonban figyelmeztetett arra, hogy alacsony hőmérsékleteken – amilyeneket mostanában a reggeli órákban tapasztalhattunk – a gombaölő szerek nem fejtik ki megfelelő módon a hatásukat.
Hozzátette, hogy a terményárak továbbra is alacsonyak. A búza felvásárlási ára 19,50–20 dinár, a kukoricáért mindössze 17–18 dinárt fizetnek. Továbbra is alacsony szinten van a hízósertés felvásárlási ára is, kilogrammonként mindössze 220 dinárt fizetnek értük. A malacok esetében viszont drasztikus áremelkedésről beszélhetünk. Az ár elérte, esetenként pedig bizonyos régiókban már jóval meg is haladta a 600 dinárt. Ez annak tulajdonítható, hogy nagyon csekély a kínálat, a kereslet viszont növekvőben van. A jószágokat azonban többnyire nem hizlalási céllal keresik és vásárolják, a sertéstenyésztés ugyanis továbbra is bizonytalanságoknak van kitéve, kevesen szánják rá magukat hizlalásra. A teljes termelési lánccal bíró nagy rendszerek pedig önellátásra vannak berendezkedve. A közelgő ünnepekre való tekintettel nőtt meg a kereslet, a malachús ugyanis kedvelt ünnepi étel.
Nyitókép: Idén hetekkel korábban virágzott a repce / Tóth Péter felvétele