2024. november 22., péntek

Kiállítások, projektek és más tervek

Művészeti, sport, régészeti és szakirodalmi hagyatékkal bővült a topolyai múzeum

Nemrégiben községi tulajdonba került a Kray-kastély épülete, amely már hosszú ideje Topolya Község Múzeumának ad otthont. Erről és más aktualitásokról is érdeklődtünk Radaković Marinától, az intézmény megbízott igazgatójától.

Mit jelent az, hogy immár a község rendelkezik a múzeum épületével?

Számunkra hatalmas előnyökkel jár, hogy a Kray-kastély állami tulajdonból községi tulajdonba került. Reméljük, ezzel több pályázat is hozzáférhetőbb lesz számunkra, hiszen hatalmas munka vár ránk. Az épület beázik, a csatornákat ki kell cserélnünk, és a falak hőszigetelését is meg kell oldanunk. Ez után egy állandó kiállítást is szeretnénk létrehozni.

Az elmúlt évben milyen jellegű hagyatékokkal lettek gazdagabbak?

Sajnos a múzeumnak nincs kerete arra, hogy tárgyakat, festményeket vásároljon, mi csak ajándékokat tudunk elfogadni, amelyekért nagyon hálásak vagyunk. Köszönettel tartozunk a pobedai Svetlana Malićnak, aki egy 1962-ben Pobeda és Szvetityevó közötti építkezés alkalmával fellelt, feltehetőleg szarmata korból származó leleteket ajándékozott intézményünknek. Egy csontvázas sírban kis kerámia edényt és két karperecet találtak. Crnagorac Éva egy Nagyapáti Kukac Péter-festményt ajándékozott számunkra, mint ahogy Burány Valéria is. Ez utóbbi festményen Burány Valéria dédszülei láthatóak. A történet szerint a festő ebédre volt hivatalos a családhoz, és a megvendégelésért hálából festette le a házaspárt. Čevarušić Ibolja intézményünknek adományozta a Topolčanka Női Kosárlabdaklub hagyatékát, trófeákat, diplomákat, okleveleket, újságcikkeket. Ezzel Bálint Lajos alpinista, illetve Szkenderovity Pál félmaratonfutó hagyatéka mellett tovább gyarapodott a sportrelikviáinkat tartalmazó gyűjtemény. Hálásak vagyunk Szabó Józsefnek a művészettörténeti és régészeti témájú, 100 könyvet tartalmazó ajándékáért, illetve Egri Irénnek, aki 2023-ban bocsátotta rendelkezésünkre néhai férje, Egri József hagyatékát, amely részét képezte a Topolyai Művésztelep 70 éve című retrospektív kiállításnak.

Mely projektek valósultak meg a múzeum szervezésében és közreműködésével?

Nagy sikert aratott a Művelődési Házzal és a Juhász Erzsébet Könyvtárral közösen megvalósított Régi Ház című projektünk, amelyre az emberi és kisebbségi jogi, társadalmi dialógussal megbízott minisztérium pályázatán 400.000 dinárt nyertünk. A községünkben élő gyermekek mellett a messzebb élők is megismerhették Juhász Erzsébet meséjét, amely szerb, ruszin és szlovák nyelvre is le lett fordítva. A történet népszerűsítésében Vastag Gazsó Hargita múzeumpedagógus vállalt oroszlánrészt, és Csernik Attila illusztrálta néhai felesége papírszínház módszerével bemutatott meséjét. Az idén is a Film–Múzeum civil szervezettel közösen emlékeztünk meg a topolyai zsidó temetőben a holokauszt kerek, 80. évfordulójáról. Retrospektív kiállítással ünnepeltük a Topolyai Művésztelep 70. évét, és a közelmúltban nyílt meg Penovác Endre önálló tárlata aquArt címmel.

Milyen terveik vannak a közeljövőben?

Augusztusban egy régészeti tárlat érkezik hozzánk az Óbecsei Városi Múzeumból Őseinket felhozád címmel, a kiállítás a honfoglalás és a népvándorlás korával foglalkozik. Október végén Németh Anna keramikusművész retrospektív kiállítása nyílik meg. Ez mellett a Szabadkai Városi Múzeummal közösen tervezünk egy régészeti, avar temetőkről szóló tárlatot is. Jövőre ünnepli 130 éves fennállását a topolyai Önkéntes Tűzoltó-egyesület, erre is készülünk a testület névadója, dr. Hadzsy János hagyatékából. Nagy álmunk egy Nagyapáti Kukac Péter képeiből álló kiállítás is, ezért ez úton is felkérem a magántulajdonban levő Nagyapáti-képekkel rendelkezőket, hogy vegyék fel velünk a kapcsolatot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A topolyai múzeumnak adományozott hagyatékok egy része, háttérben Penovác Endre képei (Mészáros Dániel felvétele)