2024. július 26., péntek

Segítenek a falugazdászok

Topolya is csatlakozott a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű jótékonysági programhoz

Naponta hallhatunk az elégedetlen mezőgazdasági termelők különféle megnyilvánulásairól, de valójában egy kicsit holt szezonról, vagy – ahogyan mondani szokták – uborkaszezonról beszélhetünk. Az aratás régen befejeződött, a napraforgó betakarítása még nem kezdődött el. Az adminisztratív teendők azonban ilyenkor is aktuálisak, sokan kérnek segítséget. A falugazdászok ilyenkor sem unatkoznak – nyomatékosította lapunknak Slingár Irén topolyai falugazdász. Az üzemanyag vásárlása utáni visszatérítés például folyamatosan téma. Fontos tudnivaló, hogy a vásárlások esetén a számlára rá kell íratni a kiszolgálóval a családi gazdaság nyilvántartási számát. A dízel után literenként 50 dináros visszatérítést lehet a számlával igényelni. Sokan az aratásban elhasznált üzemanyag után most igénylik vissza a hektáronkénti legfeljebb 100 literre vonatkozó, tehát 5000 dináros térítést. A vízlecsapolási illetékre vonatkozó végzéseket is kiküldték az ügyfélkapu rendszeren keresztül a termelőknek. Sokan nem tudják még mindig megnézni, hogy mit kaptak, ezért igény esetén segítenek ebben a falugazdászok. Gyakran arra hivatkoznak, hogy a vízlecsapolási illetéket eltörölték. Valójában a 2023-as évre vonatkozó végzések összegéből 50 százalékot engedtek el. Az idén, 2024-ben pedig csak azokat a parcellákat terhelik meg ezzel a közteherrel, amelyek az e-Agrar felületen nincsenek beregisztrálva sehol sem. Házhelyek, porták, nem bejegyzett kertek és egyéb ingatlan után továbbra is fizetni kell a vízlecsapolási illetéket. Aki rendelkezik régi tartozással, annak azt érdemes mielőbb rendeznie, mert kamatot számolnak el utána. Figyelmeztetett, hogy a kamatot éves szinten 16 százalékra emelték fel, így az adósság gyorsan fel tud szaporodni.

A hízójószágok után járó támogatások esetében lezajlott a kérelmek átadása, de sok esetben kérnek hiánypótlást a rendszerben. A másik nagyon fontos dolog, hogy csak akkor kapják meg a termelők a pénzeket, amikor elfogadják ezeket a végzéseket, amit megint csak az elektronikus ügyfélkapu rendszeren keresztül kapnak meg. Tehát, amikor már minden rendben van, és megérkezik a végzés vagy jóváhagyás, azt is el kell még fogadnia a termelőnek, és csak utána számíthat a kifizetésre. A termelők ilyen esetekben is gyakran kérik a falugazdász segítségét. Slingár Irén meglátása szerint viszonylag szépen haladnak az elszámolások, lassan bejáródik a rendszer. Léteznek azonban olyan, a területalapú támogatásra vonatkozó kérelmek is, amelyek nincsenek kifizetve. Esetenként a terület nagysága nem egyezik, eltérő a kérelemben szereplő terület a valós helyzettől. Tipikus példa erre, hogy valakitől a vasútépítés miatt néhány négyzetmétert kisajátítottak, ami lényegében elhanyagolható lenne, de a számok nem egyeznek, és emiatt kérik a javítást, hiánypótlást. A tenyészállatok után járó támogatás esetében most várható a rendelet megjelenése.

SOK KICSI SOKRA MEGY

A falugazdász még elmondta, a topolyaiak is csatlakoztak a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű jótékonysági programhoz. A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége ezt a programot már hosszú évek óta szervezi. Igen népszerű a termelők körében. A községben működő gyermekjóléti intézmények, nagycsaládosok, népkonyhák kapják az adományt. Mondható, hogy a gyermekétkeztetésre összpontosítanak. Topolyán is egyre többen csatlakoznak az akcióhoz. Egy raktárban gyűjtik össze a búzát, és a tervek szerint július 30-án viszik az adorjáni malomba megőröltetni. Augusztus–szeptember folyamán történik a liszt szétosztása. Topolyán minden évben kap a Bethesda Szeretetszolgálat, a középiskolai diákotthon, a 3+ Nagycsaládosok Egyesülete, de a bácskossuthfalvi Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézmény is. A termelők ugyan nehéz helyzetben vannak, de néhány kilogramm búza adományozása nem nagy teher, a kedvezményezetteknek viszont sokat jelenthet.

Nyitókép: Slingár Irén (Tóth Péter felvétele)