2024. december 22., vasárnap

Alkalmazkodni kell a körülményekhez

A földműveseket komoly kihívások elé állítja az éghajlatváltozás

A szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozók örülnek a napokban lehullott nagy mennyiségű csapadéknak. Az őszi vetés időszakában vagyunk, a korábbi években ilyenkor a repce magja már a földbe került. Az idén azonban a hosszan tartó szárazság miatt olyan száraz volt a talaj felső rétege, hogy nem sikerült a magágyat előkészíteni. A korábbi években ilyenkor az olajrepce elvetett magja már ki is kelt, s az árpa, majd a búza vetése vette kezdetét. A talaj megművelése azonban sok helyen kivitelezhetetlen lett volna, ha nincs a csapadék.

Tóth Tibor (Tóth Péter felvétele)

Tóth Tibor (Tóth Péter felvétele)

Tóth Tibor mezőgazdasági mérnök szerint alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez. Az utóbbi években a nagyon meleg és száraz nyár jellemezte az időjárásunkat, a tél sem volt kimondottan csapadékos. A szakember szerint az őszi kultúrák talán sikeresebben termeszthetők a megváltozott körülmények között, ezért a vetésforgót ehhez kell igazítani. A szárazságtűrő fajtákat és hibrideket kell preferálni, illetve a rövidebb tenyészidejűeket. A vidékünkön hagyományosnak tekinthető szántóföldi kultúrák egy része a jövőben nem lesz sikeresen termeszthető, ezért megfontolandó, hogy azokat mivel lehetne felváltani, például a jószágok élelmezésében. Ami az agrotechnikát, a talajmegmunkálást illeti, véleménye szerint a redukált talajművelést lehet sikeresen alkalmazni. Ez egyrészt költséghatékonyabb lehet, másrészt a kényszer is mellette szól, hiszen bizonyos esetekben a hagyományos módon már nem művelhetők sikeresen a szántóföldek. A talajszerkezet romlása tapasztalható, ezt kellene lehetőség szerint mérsékelni vagy megállítani. Tapasztalatai szerint a gazdák próbálnak alkalmazkodni, próbálkoznak különféle módszerekkel, de ez sok esetben csak egyfajta puhatolózásban merül ki. Bizonyos növényfajok nem viselik el a napokig tartó 40 fok közeli hőmérsékleteket, illetve a csapadék szélsőségesen egyenetlen eloszlását.

Tóth Tibor a mezőgazdasági középiskolában a mezőgépkezelőket és a mezőgazdasági technikusokat tanítja. Elmondása szerint a diákok egy része az itt megszerzett tudást a családi gazdaságban szeretné hasznosítani. A tanterv a közelmúltban megváltozott, az új körülményekhez alkalmazkodni kell, ezért az új technológiákat is beiktatták. A talajműveléstől a betakarításig terjedően vannak új praktikák, tudományos eredmények. Próbálják követni az újdonságokat, a diákokat felkészíteni arra, hogy a változó körülményekhez is képesek legyenek alkalmazkodni. Valójában már létezik, megvan a technikai háttere annak a technológiának, ami korszerű digitális módszereken alapul. A földet ma már műholdas távvezérléssel is meg lehet művelni, önjáró gépek segítségével, amelyeket műholdakról vezérelnek. Ilyenkor lényegében egy irodából vagy otthonról, számítógép mellől irányítható a folyamat. A tanár úr elmondta, az USA-ban, Kanadában és más fejlett országban már valóság a korszerű technológiák alkalmazása. Az előnyök nagy, összefüggő parcellák esetében kifizetődő. A mezőgazdaság digitalizációja azonban nálunk is kezdetét vette. A műholdas felmérések alapján elkészített térképek segítik a műtrágya és a növényvédő szerek adagolását.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A szántóföldi növénytermesztésben alkalmazkodni kell a változó körülményekhez, ennek egyik módja az öntözés, öntözőrendszerekkel (Tóth Péter felvétele)