2025. január 22., szerda

Hagyományőrzés a Kinga-tanyán

Kakaspörkölt, zúzapaprikás és más finomság, többféle módon

Kakaspörköltfőző és zúzapaprikásfőző versenyt, valamint hagyományos kalácsok és pálinkák versenyét tartották meg szombaton a Topolya melletti Kinga-tanyán. Kellemes, őszies napsütésben, jó hangulatban zajlott a hagyományőrző rendezvény. A bográcsokban és helyenként nagy üstökben is pörkölt rotyogott. A helyszín a környék talán legöregebb ma is „élő” tanyája. Még 1889-ben épült, egykor az Üveges család tulajdonát képezte. Tőlük vásárolta meg a Szabó Pósz család. Kihasználva a tanya fekvéséből és egyéb előnyeiből eredő adottságait, falusi turizmussal kezdtek foglalkozni. Jelenlegi elnevezését Szabó Pósz Ferenc lányáról kapta, akit Kingának hívnak, és aki itt Vajdaságban, majd Hódmezővásárhelyen és Tirolban német nyelven is befejezte tanulmányait, és a falusi turizmusra szakosodott. 

Szabó Pósz Ferenc volt a fő szervező, és elmondta, az idén 23. alkalommal tartották meg az eseményt. Az elsőt annak idején Zobnaticán tartották meg, amikor még csak zúzapaprikást főztek, de több mint száz csapat jelent meg. Azt követően a tópart szolgált helyszínül, később pedig a Kinga-tanya. Itt alakult meg a Vajdasági Amatőr Királyi Szakácsok Kerekasztal Lovagrendje. Ennek keretében működik a Mátyás Király Lovagrend is. A szombati eseményre Szerbia minden részéről, többi között Zaječarból, Kragujevacról és Vajdaságból is sokan érkeztek.

A kakaspörköltet és a zúzapaprikást mindenhol szeretik, az elkészítési módja azonban tájhoz köthetően nagyon eltérő. A zombori Török Iván, a Vajdasági Amatőr Királyi Szakácsok Kerekasztal Lovagrendjének tagja volt a zsűri elnöke. Elmondta, voltak csoportok, amelyek úgymond hagyományos módon hagymát dinszteltek, arra tették a kakashúst, és kérget sütöttek rá, őrölt pirospaprikával, sóval, borssal fűszerezték. Ez a készítési mód a közép-bácskai és a Tisza menti csapatokat jellemezte. Ezeken a területeken ugyanis így készül a kakaspörkölt. A Duna menti településeken, például Apatin és Zombor környékén a kakaspörköltet a halászléhez hasonlóan készítik el. A szilberekiek ételeiben pedig még a bazsalikomot is lehetett érezni, ami Török Iván szerint nem hiba, hiszen az ott élők ezt a hagyományt hozták magukkal, amikor más tájakról idetelepültek. Megerősítette, hogy a legtökéletesebb kakaspörkölt alapszabályai közé tartozik, hogy mindenképpen háztáji, közvetlenül a gazdálkodótól beszerzett kakasból készüljön. A kakas korát a sarkantyú méretéből tudják meghatározni. Hangsúlyozta, elsősorban nem a versengésről, hanem a barátkozásról, tapasztalatcseréről és hagyományápolásról szólt a rendezvény. Végül 35 csapat összesen 63 mintát adott át elbírálásra, egyes csapatok ugyanis zúzapaprikást és kakaspörköltet is főztek. A zsűri értékelése szerint a legjobb kakaspörköltet egy kragujevaci csapat főzte, második helyezett lett Zabos István a szenttamásiak csapatával, harmadik pedig a topolyai Bacsa Boglárka különítménye. Zúzapaprikás kategóriában a zombori Mihajlo Terek csapata lett az első, második a pannóniai Veselin Cindrik társasága, harmadik pedig Rajko Popović csapata.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A kakaspörköltet minden csapat a saját titkos receptje szerint készítette el (Tóth Péter felvétele)