2024. november 21., csütörtök

Ötletek, amelyek inspirálnak

Jelentős érdeklődés övezte az óvodapedagógusok továbbképzését Topolyán

A topolyai Brunszvik Teréz Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete a hétvégén tartotta meg a Lehetőségek a projektmódszeren alapuló oktatásban – A néphagyomány bekapcsolása az óvodai oktató-nevelő munkába elnevezésű szakmai napját, 90 vajdasági magyar óvodapedagógus részvételével. Az esemény célja volt többek között az óvodapedagógusok egymás közötti információ- és szakmai tapasztalatcseréje, valamint a néphagyományok módszerének hatékony bekapcsolása az oktatásba – fogalmazott köszöntőbeszédében Fekete Edit, a házigazda egyesület elnöke. A rendezvényen öt különböző témán alapuló projektmunkát mutattak be, amelyek során Dukai Tímea, a tóthfalusi Kuckó óvoda óvónője ismertette a Kövek-projektet.

– A projektbe 14 gyermeket vontunk be, és az élményalapú tanulásra helyeztük a hangsúlyt. Első lépésben megfigyeltük, mivel játszanak szívesen, mint kiderült egy héten át köveket gyűjtöttek. Így ez lett a projektünk alapja. Különböző nagyságú és alakú köveket mutattunk nekik. Ekkor mértük fel az alaptudásukat, majd arra is rákérdeztünk, mit szeretnének még megtudni a témáról. Szerencsénkre támogató szülői közösség áll a hátunk mögöttünk, így ilyen módon is tudtunk építkezni – nyilatkozott Dukai Tímea óvónő.

Az eseményen a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ óvodásai gyermekjátékokat adtak elő, majd az óvodapedagógusokat is bevonták a szervezők különböző gyermekjátékokba.

– Nagyon fontos szerepe lehet a néphagyománynak, a népi játékoknak a gyerekek életében, ugyanis mindenfajta mozgás kulcskérdés a gyermek fejlődésében. Elengedhetetlen, hogy minél többet játszanak a kicsik, és hogy társaságban legyenek, mert ezáltal könnyebben szocializálódnak majd, kialakul a helyük, a szerepük a csoportban. Ezenkívül énekelnek, mozgásformákat tanulnak, amelyeket fellépésre készülve meg kell jegyezniük, tehát a memóriájukat is fejleszti. Aztán a játékokkal fejlődik a ritmusérzékük és a hallásuk is. Számos pozitív visszajelzést kaptunk már mind a szülőktől, mind a pedagógusoktól – árulta el lapunknak Kisimre Szerda Anna, a topolyai Kodály Zoltán MMK elnöke, néptáncpedagógus.

A továbbképzésen a topolyai Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény pályakezdő óvónője, Szűcs Tamara is részt vett.

– Számomra nagyon hasznos volt, mert olyan kreatív ötleteket láthattam és hallhattam, amikből inspirálódtam, és amelyeket alkalmazhatok a munkámban. Nagyon tetszett az is, hogy az előadások és a gyakorlati részek váltakoztak, így mindenből kaphattunk egy kicsit – nyilatkozott az óvónő, aki reméli, a jövőben újra megtartják ezt a továbbképzést Topolyán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A szakmai nap résztvevői (Fotó:BTMÓE)