2025. január 22., szerda

Pici, de illatos és ízes

A birsalmát jobban, a körtét kevésbé zsugorította össze a kánikula

A virágzáskor, majd a sikeres beporzással ígéretes terméssel kecsegtetett, aztán a nyári kánikula, a hosszan tartó szárazság keresztülhúzta a számításokat a birsalma esetében is, amelynek ezekben a napokban zajlik több helyen a szürete. Az a termés, amely nem esett az időjárás áldozatául, igencsak apró lett – tudtuk meg Fábrik Attilától, a bácskossuthfalvi Rizling Szőlészek és Gyümölcsészek Egyesülete elnökétől.

– Amennyiben a szőlészeknek-gyümölcsészeknek nem sikerült megoldani a birsalma- és a többi gyümölcsfa, illetve a szőlő locsolását, árnyékolását, biztosan terméskieséssel számolnak. A birsalmafák feleakkora méretű gyümölcsöt teremtek, mint korábban, tehát mondhatni, hogy 50%-os terméskiesésről beszélünk. Meglátásom szerint a minőségével nem lesz gond, mert nagyon kellemes az illata. A birsalmát megelőzte a téli körte, a kieffer és még korábban a vilmoskörte szürete. A téli körte termésére nem lehetett panaszom, ha figyelembe veszem a többi gyümölcs mennyiségét és az időjárást, viszont a gyümölcs apróbb méretén szintén nyomon követhető a szárazság hatása. Ugyanakkor az a tapasztalat, hogy a rendkívül ellenálló kieffer körtét annyira nem zsugorította össze a nyári hőség, mint a birsalmát. A gyümölcsösömben egymás mellett vannak a fák, így össze tudtam hasonlítani a jelenséget – közölte Fábrik Attila, aki kitért arra az igen nagy aggodalomra okot adó jelenségre is, hogy az idén a településen tömeges a gyümölcsfák kiszáradása.

– Több évtizedes cseresznye-, kajszi- és méretes megyfák adták fel a harcot a szárazságban. Olyan fa is van, amin látszódtak a hőguta tünetei, de az idős, vízigényes gyümölcsfák minden előzetes jel nélkül kiszáradtak, még a falunkat körbevevő löszös-fekete földön is – nyilatkozott az egyesület elnöke. Bácskossuthfalván egyébként ezekben a napokban a szilvacefrék kifőzésének a végéhez közelednek.

– Az idén a szilvacefre forrási időszaka a megszokotthoz képest kicsit elhúzódott, ezt követi a vásárolt alma kifőzése. Azért mondom, mert a falunkra nem igazán jellemző, hogy vásároljuk a gyümölcsöt. Azt a kieffer körtét, ami lepotyogott, cefrébe tettük, és már van olyan, ami megérett, és kifőztük. A gyümölcsösömben ezután kezdődik a birsszüret. A gyümölcsöt ládákba helyezzük, és egy héten keresztül érlelem, mielőtt ledarálnám a cefrébe. Ugyanezt az egyhetes utóérlelési időszakot alkalmazom a körténél és a vásárolt almánál is. Az a tapasztalatom, hogy jelentősen megnöveli a pálinkák minőségét – tudtuk meg Fábrik Attilától, aki azt is elmondta, hogy miután minden gyümölcsöt leszüreteltek, és lehull a levelek 80%-a, akkor kezdődik a téli permetezés a kertekben.

– A Rizling egyesület decemberben tartja meg a nyáron elmaradt egyesületi találkozóját, újbor- és pálinkakóstolóját, amelyet – tekintettel a kánikulára és idős tagjainkra – elhalasztottunk télre. Ezt követően kezdünk ráhangolódni a jövő év elejére, a februári pálinkaversenyünkre. Aktív tagjaink közreműködésének köszönhetően az idén is sikeres szüreti napi rendezvénysorozaton vagyunk túl, amelynek keretében bemutattuk Gulyás László, egyesületünk mintegy három évtizedes fennállása jegyében megjelent könyvét – mondta Fábrik Attila.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A birsalmát a vártnál jobban megviselte az extrém száraz nyár (Fábrik Emma felvétele)