Az elmúlt évek enyhe telei után már a 0 fok körüli hőmérsékletre is érzékenyen reagálunk, pedig a kórokozók miatt a növényeknek nagy szükségük lenne a keményebb fagyokra, amíg a vegetáció nem indul meg. Mivel a kinti hőfokok barátságtalanok, ez az időszak a gyümölcsészek és a szőlészek számára a pihenésről szól – tudtuk meg Fábrik Attilától, a bácskossuthfalvi és környékbeli termelőket tömörítő Rizling Gyümölcsészek és Szőlészek Egyesületének elnökétől.
– Az év első napjait télies időjárással kezdtük, aztán tavasziasra fordult az idő. Ekkor egy picit megindult a mozgolódás a szőlőskertekben és a gyümölcsösökben, de ismét hideg az idő. Akik nem oldották meg késő ősszel a metszést, és nagyobb gyümölcsösük van, azoknak muszáj minél korábban megkezdeni a munkálatokat, mert a rügyfakadásig nem érkeznek mindent befejezni. Ősszel a vegetációs időszakot permetezéssel szoktuk zárni, most ennek a munkálatnak nincs ideje, mert a vegyszerek hatóanyaga 5 fok felett fejti ki hatását, és az éjszakai hőmérséklet napok óta fagypont alá süllyed. Még erősebb fagyra, nappali mínuszra is szükségünk lenne, mivel az ilyen körülmények között találnak magunknak menedéket a kórokozók. Ezért hosszabb és keményebb telek lennének ideálisak a gyümölcsfáknak, a szőlőtőkéknek – tette hozzá Fábrik Attila, aki reménykedik, hogy a tél hátralevő részében, de még a rügyfakadás előtt lesz részünk keményebb mínuszban.
Az idén is készül a Vince-napi venyigeszentelő ünnepségre az egyesület.
– Korábban mindig más szőlősgazda kertjében tartottuk meg az ünnepséget, de sajnos a termelőink többsége megöregedett, és már sokaknak teher megteremteni a megfelelő körülményeket az ünnepséghez. Ezért az utóbbi években nem változtattunk a helyszínen, persze ez nem azt jelenti, hogy ez a jövőben is így marad. Miután a Fábrik-tanyán adottak a feltételek, nem kell külön szervezkedni, pakolászni, ezért január 22-én, szerdán 15 órára ide várjuk a tagságunkat és a vendégeket. A már megszokott programmal, zenével, lelkészi-plébánosi áldással, metszéssel és köszöntőkkel igyekszünk emelni a rendezvény színvonalát, és velünk lesznek az Idős Kovács Gyula Általános Iskola diákjai – tette hozzá az egyesület elnöke, aki figyelmeztetett arra is, hogy még egy hétig várják a XI. Kisüsti verseny mintáit.
– Legutóbb két magyarországi csapat benevezését vettük át, de a vajdasági gyümölcsészek is szorgalmasan küldik a pálinkákat a különböző gyűjtőpontokra, és van, aki személyesen hozza el falunkba. Versenyzőink még egy hétig adhatják le a mintákat, amelyeket a február 8-án, szombaton az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központban 12 és 18 óra között megrendezendő pálinkaverseny, vagyis az eredményhirdetés előtt egy héttel nemzetközi összetételű, okleveles szakzsűri értékel. Az idén is a szilvapálinkáknak két kategóriáját hirdettük meg, így a „fehér” szilvapálinkákon kívül a hordóban érlelt fajtát is külön zsűrizzük, utóbbit dél-szerbiai szaktekintélyek bevonásával – tudtuk meg Fábrik Attilától.
Nyitókép: A legszorgalmasabb szőlészek már ősszel megmetszették a tőkéket (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)