A Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetsége immár ötödik alkalommal tartott kiállítást a topolyai Művelődési Ház kiállítótermében. A hímzőpályázatot öt évvel ezelőtt szervezték meg először, azzal a céllal, hogy örökségünket és értékünket megőrizzék, és átadják a felnövő nemzedékeknek.

A kézimunka-kedvelők által meghirdetett hímzőpályázatokat minden évben nagy érdeklődés övezi (Turi Orsolya)
Első alkalommal a komakendő volt a pályázati anyag, amit sokan nem ismertek, ez ékes bizonyítéka volt annak, hogy a hímzőpályázatnak létjogosultsága van, mivel eltűnőben vannak a vidékünkre jellemző hímzések. A rá következő években a kézimunkával foglalkozók slingelt fehérhímzésekkel, falvédőkkel és dísztörölközőkkel, majd tűfokos hímzéssel készült kézimunkákkal jelentkezhettek a pályázatra, idén a spórolós vagy hamis lapos öltést hirdették meg pályázati anyagként – nyilatkozta lapunknak Simon Julianna, a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének elnökhelyettese, a program koordinátora, aki azt is elmondta, hogy idei felhívásukra nagy számban szépen és igényesen elkészített munkák érkeztek, annak ellenére, hogy ma már vidékünkön nemigen művelik ezt a fajta hímzéstechnikát.
– A kiállítás anyaga több szálon fut, a csókai és a felsőhegyi munkák inkább a Tisza menti motívumot tükrözik, az újvidéki munkák a Duna menti szabályok szerint készültek, a Bácsfeketehegyről érkezett hímzések a Kunság hímzéskincsét hozták el. Roza Erzsébet Baranyából származó örökségét hímezte újra. Nagyon gazdag és terjedelmes kiállításról van szó, a munkáknak értékmegőrző és értékteremtő jellegük is van. A pályázat résztvevőinek köszönőlevelet, dicsérő oklevelet és érmeket osztottunk ki, dicsérő oklevélben azok a pályázók részesültek, akik jobban és mélyebben kutattak a hímzés technikája után. A szövetség és a magam nevében is köszönetet mondhatok, ugyanis az ügyes kezű asszonyok nélkül a pályázatunk nem lenne sikeres – fogalmazott Simon Julianna.
A Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének évi nemzetközi kiállítását júniusban szervezik meg Székelykevén, ahova csaknem negyvenöt csoportot várnak, több csoport az anyaországból érkezik a kiállításra.

Nyitókép: A hamis lapos öltéssel készült munkáknak értékmegőrző és értékteremtő jellegük is van (Turi Orsolya)