2024. december 22., vasárnap

Mézeskalács-készítő műhely Bácskossuthfalván

Új szakkör az Ady Endre Művelődési Központban

Izgalmas és inspiratív műhelyfoglalkozásra invitál valamennyi bácskossuthfalvi és a környéken élő lakost az Ady Endre Művelődési Központ, megindult ugyanis a Mézi elnevezést kapott mézeskalács-készítő szakkör a szervezet székházának konyhájában. Tímár Gabriellától, a szervezet elnök asszonyától megtudtuk, hogy a foglalkozások iránt elsősorban felnőtt hölgyek érdeklődnek, és ami külön öröm, hogy gyermekek is járnak.

– Korábban pályáztunk a Nemzeti Művelődési Intézet szakkör programja keretében meghirdetett mézeskalácsszakkörre. A program lebonyolítói a résztvevőknek online videókat is a rendelkezésükre bocsájtanak, ezek a készítéssel kapcsolatos oktatóanyagot, instrukciókat, és más információkat tartalmaznak. Azonban utólag kiderült, hogy akadályba ütközünk, ugyan is a program nyertes résztvevői megkapják az alapanyagot is a munkához. A mi esetünkben azonban az országhatáron nem lehetett áthozni ezt, hiszen élelmiszert tartalmaz. Csakhogy ez nem tántorított el bennünket, és szerencsére az Ady nagycsaládján belül kínálkozott alkalom a kezdésre, így néhány héttel ezelőtt megalakulhatott a mézeskalács készítését tanulók szakköre – kezdte a beszámolót Tímár Gabriella.

– A tanfolyam lebonyolítását Csikós Katalin közreműködésének köszönhetjük, aki már korábban elsajátította ezt a tudást, és hajlandó átadni azoknak, akik ez iránt érdeklődnek. Katalin tudása egyébként néhány év alatt csiszolódott mondhatni professzionálissá. Oktatónk egyébként szervezetünk „nagycsaládjának” is a tagja, hiszen maga is, de férje, anyukája, és testvére is táncolt az Ady keretében, a gyermekei pedig jelenleg is aktív táncosok. A foglalkozások lebonyolításában köszönettel tartozunk falunk ismert asztalosmesterének, Kasza Attilának, aki a szakkör rendelkezésére bocsájtott hat vadonatúj gyúródeszkát. Ehhez vásároltunk nyújtófákat és tároló dobozokat. Az alapanyagokat az AEMK szerzi be, a mézet, a tojást, a lisztet és a cukrot, de bármilyen hozzájárulást és adományt szívesen fogadunk. Jelenleg készülnek a feliratos kötények – hallhattuk az elnök asszonytól, aki azt is elárulta, hogy szerdánként várják a foglalkozás iránt érdeklődőket, legutóbb már 11-en vettek rajta részt. A tészta ízre is finom, és kisülés után puhán várja a kóstolást.

– Jelenleg még a mézeskalács-készítés alapjainál tartunk, ami a hozzávalók ismeretében egy háziasszonynak nem lehet kihívás. Ez utóbbi, illetve a külön tudománynak számító díszítés az, amiben számítunk oktatónk segítségére. A legutóbbi találkozó alkalmával például magvakkal díszített mézeskalácsokat készítettünk – mondta Tímár Gabriella, aki elárulta azt is, hogy a Kisüstiverseny keretében a közelmúltban lebonyolított Gasztrofesztivál alkalmat adott a bemutatkozásra, amikor is az Ady asztalánál már lehetett kóstolni a szakkör tagjai által készített finomságokat.

– Katalin közreműködésével a Gasztrofesztiválra kunhímzéses mintákkal díszített gyönyörű mézeskalácsokat is tudtunk kínálni. Tagjaink pedig a következő nagyobb falubeli eseményre, a Tavaszi zsongásra készülnek. Szakkörünk tagjai egyébként az elkészült mézeskalácsokból tudnak haza is vinni, de nem titkolt szándékunk a jövőre nézve, hogy a szervezetünk is gazdagodjon ebből a tudásból. Ugyanis, mint művelődési szervezet, a fellépések alkalmával ajándékkal szoktunk érkezni vendéglátóinkhoz, baráti és partneregyesületekhez, de más alkalom is adódik, hogy ajándékozzunk. És nem titkolt szándékunk, hogy a mézeskalács a védjegyünkké váljon, mint kézműves termék – zárta a beszélgetést az Ady elnök asszonya.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás